Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Gülşah Güçyetmez

AÇLIKTAN ÖLEN 7 MİLYON İNSAN

Dünyada açlık sorunu olduğunu biliyoruz. Açlıktan kaynaklanan hastalıklar ve ölümlerin boyutu ise acilen yardım için harekete geçilmesi gerektiğini gösteriyor.

Örneğin her yıl 7 milyon insan yemek bulamadığı için açlıktan dolayı ölüyor.

870 milyon insan yetersiz besleniyor yani her 8 insandan biri açlıkla mücadele ediyor.

800 milyon kadın ve çocuk yatağa aç gidiyor.

20 yıldır kronik açlık yaşayanların sayısı ise 130 milyonu buldu.

Peki açlığın böylesine bir boyuta ulaşmasındaki neden dünyada yeterince kaynak olmaması mı?

Kaynak var ama israf ediliyor…

Açlık nedeniyle ölümle karşı karşıya olan bu insanların yaşadıklarını adeta görmezden gelerek yiyeceklerini israf edenlerle ilgili istatistiklerin durumu olayın ürkütücü boyutlarını bize gösteriyor:

Yıllık üretimin üçte biri olan 1 milyar 300 milyon ton gıda her yıl çöpe atılıyor. Bu rakam dünya nüfusunun iki katına yetecek gıdanın israf edildiği anlamına geliyor.

Sadece gelişmiş ülkelerde her yıl 222 milyon ton gıda çöpe atılıyor.

Sahra altı Afrikası’ndaki bütün ülkelerin gıda ihtiyacının 230 milyon ton olduğunu düşünecek olursak sadece israfa dikkat ederek koca bir kıtanın açlık sorununu giderebileceğimizi anlıyoruz.

Aslında israf etmek bir çok insanın gözardı ettiği Kuran hükümlerinden biridir. Allah, En'am Suresi, 141. ayetinde ‘israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.’ diye bildirmektedir.

Kuran’ın bu hükmüne uyulduğu takdirde açlık sorununa büyük ölçüde çözüm bulunacağı açıktır.

Açlık sorunu beraberinde başka olumsuzluklar da getirmektedir. Örneğin Birleşmiş Milletler verilerine göre yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklar ve beraberinde gelen eksik sağlık hizmetlerinden dolayı 6 milyon 600 bin çocuk, 2012’de 5 yaşına ulaşamadan hayatını kaybetti.

Sizin bu satırları okuduğunuz sırada geçen beş saniye içerisinde de bir çocuk açlığa bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetti bile…

Beslenme yetersizliğine, sıtma, ishal, zatürre gibi hastalıklar da eklenince günde 6000 çocuk ölüyor. Bu ölümlerin yarısının yaşandığı ülkeler ise Nijerya, Kongo, Hindistan, Pakistan ve Çin…

İç savaş, çatışma gibi sebepler ise açlıktan kaynaklanan ölümleri daha da artırıyor.

Halen iç savaşın yaşandığı Suriye’de 4 milyon kardeşimizin gıda yardımına ihtiyacı var.

1 milyon Suriyeli kardeşimizin bir haftalık gıda ihtiyacının karşılanması için 30 milyon dolar gerekiyor. Ancak tabi ki bu paranın sağlanması da sorunu çözmek için yeterli olmuyor…

Suriye’deki kardeşlerimizin bir haftalık gıda ihtiyacı karşılandı diyelim sorunları bitmiyor. Bir sonraki hafta ne yapacaklar?

Suriye’deki kriz aşıldı diyelim, Somali’deki çocuklar ne yapacaklar? Dolayısıyla açlık sorununa köklü bir çözüm bulunmadıkça insanlar ölmeye devam edecektir…

Açlıktan kaynaklanan ölümlerin en büyük sebeplerinden biri de yoksulluk!

Aslında dünyada her insana günde 3500 kalori sağlamaya yetecek miktarda buğday, pirinç ve diğer hububat türleri yetiştiriliyor. Her insanın günde en az 2 kilo yiyecek alabileceği kadar gıda maddesine sahibiz ancak yoksulluk nedeniyle insanlar bu gıdaları satın alamıyorlar!

Dünya çapında bol miktarda yetişen besin maddelerini alabilecek maddi imkanları olmayan çok sayıda insan var…

400 milyon çocuk yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Bu yazdıklarım sizi sevindirecek mutlu haberlerden değil ama bu konunun sık sık gündeme getirilmesi ve düşünülmesi, aciliyetli olarak çözüm bulunması gerekiyor. Dünya kamuoyunun ilgisini ve duyarlılığını bu tür konulara çekmek zorundayız. Her imkanı kullanarak uluslararası kuruluşların daha aktif hale geçirilmesini istemeliyiz.

Açlık konusunda yazılanlar sadece istatistiki bilgiler olarak kalmamalı, unutulmamalı… Böyle bir kamuoyu oluşturduktan sonra vicdan sahibi herkes ihtiyaç içinde olan bu insanlara yardım etmeyi isteyecektir.

Düşünün açlık yaşayan kişi siz de olabilirdiniz, kardeşiniz, çocuğunuz, anneniz, babanız da olabilirdi veya öyle… Bu durumda ne yapardınız? Canınızı dişinize takar bir çözüm yolu bulmaya çalışmaz mıydınız?

İşte aynısını Nijerya’da, Kongo’da yaşayan sevimli, masum çocuklar için de yapmalıyız, vargücümüzle bu ayıbı dünyadan kaldırmak için gayret etmeliyiz…

Açlık ve yoksulluk teknik bir problem olarak düşünülüyor olabilir. Oysa bu sorunların temelinde bencillik, sevgisizlik, gaddarlık, duyarsızlık ve cimrilik gibi ahlaki zafiyetler sebebiyle muhtaç olanlara yardım etmemek yer alır. İşte bu sebeple Allah’ın önemli bir mümin özelliği olarak bildirdiği sevgi, fedakarlık, diğergamlık ve merhamet insanlar arasında yayıldığında bir çok sorunun köklü olarak ortadan kalkacağı açıktır.

‘Kendileri, ona duydukları sevgiye rağmen yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler.’ (İnsan Suresi, 8)

Allah’ın ayette bildirdiği gibi kendilerinden önce etrafındaki ihtiyaç sahiplerini düşünen insanların sayısı çoğaldıkça açlık, yoksulluk, bakımsızlık gibi sorunlar kalmayacaktır.

Kuran ahlakının uygulanmasıyla malın adaletsiz ve dengesiz dağılımı da son bulur. Araziler, yer altı zenginlikleri, su kaynakları, teknoloji, sanayi herkese fayda getirecek şekilde vicdana uygun ve akılcı kullanılabilir. İnsanların canını yakan vahşi kapitalist bir sistem yerine fedakarane bir sistem hakim olur ve herkes konfor içinde yaşayabilir.

GÜLŞAH GÜÇYETMEZ

http://gulsahgucyetmez.com

https://twitter.com/gulsahgucyetmez


KAYNAK:

-TRT

-Dünya Bankası Raporu

-Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı

-BM Raporu

-BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
GÜLŞAH GÜÇYETMEZ DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin