Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Dünya 'Barış Süreci'ni konuşuyor!

Dünya 'Barış Süreci'ni konuşuyor!

Öcalan' ın Nevruz mesajı dünya basın ve medya kuruluşlarının odağında. Reuters, Euronews ve daha nicelerinden Öcalan'ın mesajına dair yorumlar...

HÜR HABER MERKEZİ/ DIŞ HABERLER
DERLEYEN: ÖZLEM YILMAZ


Türkiye’de Nevruz kutlamalarına, PKK’nın tutuklu lideri Abdullah Öcalan’ın ateşkes çağrısı damgasını vurdu.

Türkiye'de dün, gündemin odak noktası Nevruz ve Öcalan' ın silahsızlanma çağrısı idi. Bugün Nevruz mesajları yine etkisini yitirmdi; hem Türkiye' nin hem de dünyanın gündeminde...

Nevruz' un en coşkulu kutlandığı yer Diyarbakır' dı, fakat gruplar değişik illerde de Nevruz' u kutladı. Örneğin, bir grup İstanbul’un Beyoğlu semtinde meşaleler yakarak Nevruz’u kutladı. Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup pankart açıp Kürtçe ve Türkçe sloganlar attı: “Bundan sonraki beklentimiz tabi ki silahların sadece susmuş olması, Kürt sorununun çözüldüğü anlamına gelmiyor. Bu nedenle de umarım Kürt halkının eşitlikçi hak ve özgürlük talepleri yerine getirilir.” dediler.

PEKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
Gözler, Öcalan' ın silahsızlanma ve ülke dışına çıkma çağrısı üzerine PKK' nın çekilme ve silahsızlanma takviminde...Bundan sonra süreç nasıl işleyecek, neler olacak... Herkesin merakla beklediği barış süreci ne zaman tamamlanacak...

Öcalan’ın mesajının ‘olumlu bir gelişme’ olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da Türk bayrağı olmamasına tepki gösterdi. Erdoğan, “Bayrağın olmaması mesaja ters düşüyor; provokatif bir yaklaşım” dedi. Bazı kesimlerce çok olumlu, bazı kesimlerce olumsuz okunan Nevruz mesajını bakalım dünya basın ve medya kuruluşları nasıl okudu, nasıl gördü...

İşte Euronews, Reuters, Independent, Financial Times, Times ve Guardian' ın "bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği, barış süreci, silahsızlanma ve çekilmenin nasıl ilerleyeceği"ne dair yorumları:

EURONEWS: TÜRKİYE HEM İÇ HUZURUNU HEM DE ULUSLARARASI ARENADA POZİSYONUNU GÜÇLENDİRECEK
Abdullah Öcalan’ın açıklamalarıyla otuz yıldır terör örgütü PKK ve Türk ordusu arasında süren silahlı mücadelede yeni bir döneme girildi.

Yapılan operasyonlara, girilen silahlı çatışmalara ve can kayıplarına rağmen bu sorunun silahlı mücadeleyle değil siyasi ve barışçıl yollardan çözülebileceği gerçeği her geçen gün daha fazla kabul gördü.

Fakat bu süreçte 40 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Türk Devleti terör örgütünün faaliyetleri ve bölgede yaşayan Kürt vatandaşların sorunlarını hep ayrı tuttu. Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de İsveç‘te bu konunun altını çizdi.

GÜL: UMARIM ARTIK BU İŞİN SİLAHLA ÇÖZÜLEMEYECEĞİNİ ANLAMIŞLARDIR
“Terörizm ayrı bir konu. Bugüne kadar hep savaştık. Umarım terör örgütü artık bu işin silahla çözülemeyeceğini anlamıştır. Türkiye, demokrasisini geliştirmek konusunda kararlıdır. Bu da bize yöneltilen eleştirileri de ortadan kaldıracaktır.”

Şiddet ve ölümlerle anılan bu sürecin sona ermesi Türkiye’nin iç huzurunu sağlamanın yanı sıra uluslararası arenada da elini güçlendirecek

Çünkü bu konu Ortadoğu’da yaşanan değişimde söz sahibi olmak isteyen Türkiye’nin en hasas noktası..

"TÜRKİYE'NİN SINIR ÖTESİ EMELLERİ VAR: BÖLGESEL GÜÇ OLMAK"
“Türkiye’nin sınırları ötesinde de emelleri var, bölgesel bir güç olmak istiyor, özellikle mevcut hükumet Sünni dünyasının lideri olmak istiyor. Yani Ortadoğu ve bölgesel güç olmakla ilgili büyük hedefleri varken böyle kanayan bir iç sorun olması çok kötü bir görüntü ortaya koyuyordu.”

Atılan adımın büyük siyasi riskleri bulunuyor ama ülkede yaşayan herkes yeterince kanın aktığı konusunda hemfikir.

“Bence hükumetin bu son adımı çok yerinde ve pozitif. Bu çatışma herkesi gerdi, anneleri, babaları askerlerimizi, Türk ve Kürt vatandaşları herkesi..Hepimiz birlikte büyüdük. Halkın büyük bir kısmı da mevcut süreci destekliyor.”

Bölgede yaşanan olumlu ya da olumsuz her gelişmeden anında etkilenen Diyarbakır’da yeni bir heyecanın baş gösterdiğini ve hareketlenmenin yaşandığını fark etmek hiç de zor değil.

Her ne kadar geleceğe dair bir çok belirsizlik devam etse de yıllardır süren karmaşadan bıkmış halk barış süreciyle ilgili iyimser tutumunu koruyor.

"ÖCALAN ŞİMDİLİK KENDİ STATÜSÜNÜ GÜNDEME GETİRMEK İSTEMİYOR"
Tutanaklardan da anladığımız kadarıyla Öcalan şimdilik kendi konumunun gündeme getirilmesini istemiyor. Bu konunun daha sonra görüşülebileceği anlaşılıyor ama ilerde bu sorun da gündeme gelebilir. Abdullah Öcalan dediğiniz kişi 14 yıldır cezaevinde.

Dolayısıyla toplum yeniden pek çok şeyi düşünmeye başlayacaktır. O zaman da Öcalan’ın cezaevindeki konumu ve sonrası çok rahatlıkla toplumun gündemine gelebilir ve toplum bunu çok rahatlıkla çözebilir.

INDEPENDENT: 30 YILLIK SAVAŞIN SONU
Independent gazetesi haberinde "30 yıllık savaşın sonu" başlığını kullandı.

Daha önce PKK'nın tek taraflı ateşkesler ilan etmesine rağmen bunların devlet tarafından çoklukla dikkate alınmadığını belirten gazete, "Dünkü açıklamaya büyük umutlar bağlanıyor çünkü bu çağrı, Öcalan'la Başbakan Erdoğan arasındaki dolaylı görüşmelerin sonunda geldi" diyor.

FINANCIAL TIMES: KÜRTLER İLK KEZ BU KADAR UMUTLU
Financial Times gazetesi de bu çağrının yapıldığı koşullar nedeniyle Kürtlerin ilk kez çözüm için bu kadar umutlandığını yazıyor.

Yazıda özetle şöyle deniyor:

"Birçok Kürt bugün hala bağımsız bir Kürdistan arzusunu dile getirse de, PKK bağımsızlık çağrılarını bıraktı. Kürt aktivistler ise ana dilde eğitim ve yerel yönetim gibi taleplere odaklandı. İktidarla Kürtlerin partisi arasında Kürtlerin Türk vatandaşlığı tanımını etnik kökenden ayırma talebini karşılayacak yeni bir anayasa için görüşmeler yapılıyor. Ancak diğer talepler konusunda uzlaşmak çok daha zor olabilir. Bu talepler arasında PKK üyeleri için af ve Öcalan'a özgürlük de var."

GUARDIAN: ERDOĞAN'IN EN BÜYÜK KUMARI
"Barış görüşmeleri geçen Ekim'de başladı. İlk kez bir Türk Başbakanı, birçok Türk tarafından Türk devletinin bir numaralı düşmanı olarak görülen Öcalan'la açık diyaloğa girdi. Dünkü ateşkes şimdiye kadar kaydedilen en büyük aşama oldu. Öcalan bir takvim açıklamadı ama PKK'nın 3500 kişilik gücünün tamamının beş ay içinde çekileceği tahmin ediliyor. Ateşkes ve PKK güçlerinin çekilmesi barış görüşmelerindeki en kritik adımlar. Eğer bu adımlar başarılı olursa, 40 binden fazla kişinin ölümüne, binlerce kişinin hapse atılmasına ve işkence görmesine ve milyonlarca Kürdün evlerini terk etmesine neden olan bir savaş sona erebilir."

TIMES: MANDELA BAŞARDI, ÖCALAN DA BAŞARACAK
Times gazetesi de Erdoğan'ın Öcalan'la ilişkiye geçerek siyasi kariyerinin en büyük kumarını oynadığını yazıyor. Yazının bir bölümünde şöyle deniyor:

"Hapiste olmasına rağmen ya da hapiste olması nedeniyle Öcalan'ın Kürtler üzerinde şaşkınlık verici derecede bir hakimiyeti var. Dün Diyarbakır'daki kalabalığın arasında yer alan bir çiftçi, 'Kürt halkı Öcalan'ın arkasında. Nelson Mandela'nın 40 yıl mücadele edip sonunda başardığı gibi Öcalan da başaracak' diyor."

REUTERS: BİR ZAMANLAR TÜRK MEDYASI'NIN CANAVAR OLARAK GÖSTERDİĞİ ÖCALAN, BARIŞ GÖMLEĞİNİ GİYDİ
Reuters bugünkü makalesinde Öcalan' ı "barış gömleğini giymiş bir barışçı" olarak niteledi ve şöyle devam etti:

ÖCALAN'IN SIFATLARINI DİKKATLİ KULLANMAK GEREK
"Türkiye'de hala Öcalan' a ' bebek katili' ,'40 bin kişinin katili' gibi söylemlerle yakalışılıyor. Özellikle barış süreciyle ilgili katı tutumuyla bilinen MHP lideri Devlet Bahçeli' nin "İmrelı canisi" yakıştırması çok yaygın...

ÖCALAN'IN KATEETTİĞİ YOL
"Öcalan bugün türk demokrasisinin inşası sürecinde anahtar isimlerden biri haline geldi...Bebek katili, İmralı canisi gibi sıfatlardan sonra birtakım duvarları aşıp barış sürecinde kilit isim olmak başlı başına bir evrim sürecidir..."

  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin