Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Ali Alver

Dolar, Euro, Ruble Kürdistanı mı?

Dünya Mezopotamya ile başladı ve Ortadoğu ile sonlanıyor…

Su yatakları, din, petrol ve yer altı zenginlikleri için yapılan kanlı savaşlar Dünyanın ilk kuruluşu, Milattan önce sıfır ‘dan günümüz 2015' ine kadar uzanan Mezopotamya'daki bölüşülemeyen zengin topraklar…

Kabil kardeşi Habil'i öldürerek ilk cinayet bu topraklarda işlendi. Babil'den sonra İnsanlık 72 millet ve dile bu topraklarda ayrıldı. Nuh'un gemisiyle insanlık bu topraklarda yeniden canlandı. Yezidin zulmü ile mezhep çatışmaları ilk defa bu topraklarda yaşandı. Emperyalizmin Dünyaya egemen olmasının tek yolu bu zengin coğrafyayı bölüp parçalaması ve kanla şekillendirerek bu topraklardaki yer altı ve üstü zenginliklerini kazanılmasından geçiyor.

Olmayan Ülke Irak

Irak 2003 yılında ABD ve İngiltere'nin işgali ile yok oldu. Haritada ülke gibi görünen ve bayrağı olan Irak, kutup denizlerinde sürekli hareket eden ve eriyen buzul adacıklarına benziyor. Her erimede yeni gruplar, çeteler ve iç çatışmalar ortaya çıkıyor. Feodal aşiretler ve Sünni gruplar, Şiilerle sürekli çatışma içerisinde. İran ise bu ülkede Şiileri kuvvetlendirerek Basra körfezine kadar söz sahibi olmak istiyor.

Suni Irak Kürdistan'ı

Amerika kontrolü ve koruması altında olan Irak Kürt yönetimi Iraklı Aşiretlerin desteklediği DEAŞ ile çatışsa da ABD ve İngiltere'nin sürekli varlık göstereceği tek bölge olacaktır. Emperyalist Ortadoğu planının varlık göstereceği bir federal özerk yönetim gibi görünse de zor durumlarda Amerika ve İngiltere'nin üssü olmaya devam edecektir. Türkiye ile yakınlaşması sürekli Emperyal güçleri rahatsız edecektir.

Masallarda kalan Suriye Ülkesi

Devlet Başkanı belli olmayan, Parlamentosunu hayali, ABD, Rusya, İngiltere milletvekilleriyle idare ettiren bu yapay ülkenin geleceği ile ilgili söz sahipliğini halklar asla yapamayacak. Ganimetleri paylaşıldığında Iraktan da beter İnsansız bir ülke haline gelecek. Kürtlerin kaderi ise paylaşımlardan sonra belli olacak ve bu daha uzun vadeli bir programla sonuçlanacağını görünür kılıyor. Kürtlere aynı güçler tarafından havadan atılan silahlar ve karadan gönderilen cihatçı çetelerle durumu nasıl olur, bilinmeyen karmaşık bir denklem.

Rusya- İran mecburiyet kardeşliği

Bölgede etkili güç olmak isteyen İran, kendi vatandaşı olan Kürtleri övünerek trafik direklerine asması, Suriye' de Rusya ile birlikte Kürtlerle nasıl bir iş birliğinde olabileceği muamma. Kürtlerinde İran'a güvenebileceğinin hiçbir inandırıcı yönü yok. İran Kürtlere tarihten bu yana hiçbir zaman hak vermedi ve kendi ülkesinde ki yaptırımlar buna bir örnektir. Suriye'de de Rusya ile birlikte bir öz yönetim ve ya özerklik verebileceğine inanmıyorum. Rusya ise Suriye topraklarının bölüşümün de İran ve İsrail ile ittifak içerisinde olma planlarına devam ediyor. Kürtlerin Suriye de İran ve Rusya ile ittifak yapmaları halinde diğer emperyalist güçlerle çatışma yaşayacakları bir gerçek.

Amerika- İngiltere ve tek başına AB

En büyük emperyal güç olan Amerika, siyam ikizi İngiltere ve vazgeçilmezi İsrail ile birlikte bölgede en büyük denge ve oyun kurucu durumunda. Irak Kürt yönetimini bir yandan korurken, Suriye Kürtlerini Rusya ile paylaşamıyor. Akdeniz'e uzanan enerji hattı planları Rusya ile uzlaşmaya varılırsa bu güçler Suriye'de' ki Kürtlere olan desteklerini asla geri çekmeyecekler çünkü enerji hattının ana güzergâhında yoğunluklu bir Kürt nüfusu var.

Lozan'ın acısını çeken Yeni Türkiye

1993 Yılında Özallı çözüm süreci 70 yıl aradan sonra Kürtleri umutlandırdı. Derin yapılanmalar savaşın kodlarını geliştirerek umutları sonlandırdı. 11 yıl aradan sonra 40 ile 100 bin arasında yaşanan ölümlerin durması umutları tekrar yeşertti. Tüm engellemelere rağmen Tayip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde bin yıl birlikte yaşama ülküsünün heyecanını tüm Türkiye yüreğinde his etmeye başladı. Anneler ağlamadı.

Çözüm Sürecinin Baltalanması

Suriye iç savaşı Türkiye'nin de buna dahil edilmek istenilmesi, Kobani olayları ve iç provokasyonlar umutların bir kez daha bitirilmesine sebep oldu. Suruç katliamında 37 gencin DEAŞ tarafından bombalanarak yaşamını yitirmesi ve iki polisin uykudayken şehit edilmesi derin güçlerin Türkiye'ye verdikleri bir mesaj nihayetinde yorumlanabilinir. Bu mesaj ise sen asla iç barışını bizler varken sağlayamazsın.

Çözüm sürecinde nihai hedefe ulaşılsaydı ki halen geç olmuş değil Tayip Erdoğan Selahaddin Eyyubi' den sonra Kürtlerin yeni kahramanı olabilirdi. Ortadoğu bataklığına ısrarla çekilmek istenen Türkiye umarım yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ile canlanabilinir. Kürtlerin tek muhatabı bin yıldır birlikte yaşadıkları Türkiye'dir. Sorunların çözülmesi için iki muhatap var Kürt Halkı ve Türkiye Devleti. Bu sorun çözülecekse Emperyal güçler bu soruna gölge etmeyecek.

Aslında bütün bunların hiç birine gerek yoktu. Abdulhamid' in enerji hattı projesi sekteye uğramasaydı, bugün Güneydoğuda ayakkabısız gezen çocuklar, maske takan çocuklar olmayacaktı. Hepsi zenginlik ve refah içerisinde yaşamış olacaklardı. Bugün ki Kuveyt neyse petrol ve yer altı zenginlikleriyle dolu olan Güney ve Doğu Anadolu da aynısı olacaktı.

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ ALVER DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin