Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİEĞİTİMMAGAZİN YAZARLAR FOTO VİDEO

Doğum izni parası arttı! Ne kadar oldu?

Doğum izni parası arttı! Ne kadar oldu?
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Sinem Salamcı

Çalışan anneler 16 hafta doğum izni alabiliyorlar. Devletin verdiği doğum izni ücreti bu yıl 1317 lira arttı.

Çalışan anneler 16 hafta doğum izni alabiliyorlar.

Devletin vermiş olduğu doğum izni ücreti bu yıl 1317 lira arttı.

2018 yılında bu rakam 5 bin 50 lirayken, 2019 yılında 6 bin 367 liraya çıktı.

Eşi doğum yapan işçi ve memura kaç gün izin verilmesi gerekmekte?

Eşi doğum yapan erkek çalışanların da doğum sebebi ile izin hakları vardır ve bu durumda işçi ve memurlar için yasada ayrı ayrı tanımlanmıştır. Aynı ölüm hallerinde olduğu gibi çocuk sahibi olan işçi ve memurların, doğum nedeniyle de izin hakları bulunur. Peki eşi doğum yapan çalışan kaç gün izin alabilir?

İş Kanunu, önemli günler için çalışanlarına izin hakkı tanımaktadır. Bu haller evlilik, doğum, ölüm gibi durumlardır. Bu gibi hallerde kişinin alabileceği maksimum izin günü sayısı bellidir.

Eşi doğum yapan işçi kaç gün izin alabilir?

4857 sayılı İş Kanununun Ek 2'nci maddesi gereğince işçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü durumunda üç gün, eşinin doğum yapması durumunda ise beş gün ücretli izin verilir.

Memurlar kaç gün izin alabiliyor?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun “Mazeret İzni” başlıklı 104. maddesinin (B) bendi “Memura, eşinin doğum yapması durumunda, isteği üstüne on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üstüne yedi gün izin verilir.” şeklindedir.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
POPÜLER HABERLER
Sağ Ok Sol Ok

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.




Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Siyaset Gündem Spor Ekonomi Seyahat Teknoloji Eğitim Magazin Dünya Özel Haber Sosyal Medya