Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
'Diyarbakır Sağlık sektörü çökmüş durumda'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

'Diyarbakır Sağlık sektörü çökmüş durumda'

Diyarbakır ve bölgenin sağlık sorunlarının peşinden gitmeye devam ediyoruz. Bu sefer kamu hastanelerinin en temel sorunu olan 'işlememe' durumunu masaya yatırdık. İşte haberimiz...

HÜR HABER / HABER MERKEZİ
RÖPORTAJ / AHMET BEŞENK

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde neler oluyor? Bölgede her geçen gün aksayan ve yoğun şikayetlere neden olan sağlık sektörü neden bu durumda? Sorun nereden kaynaklanıyor? Farklı yapılar ile ilişkiler var mı? Yapılan şikayetler dikkate alınıyor mu? Sağlık alanında bölgesel gerilemenin temel sebeplerini aynı zamanda bir sağlık kurumunda faaliyet gösteren Ak Ocaklar Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Beybur cevapladı.

İşte o röportaj:

BEŞENK: Sayın Beybur, Diyarbakır'da sağlık ne durumda?

BEYDUR: Ak Parti Hükümetinin Sağlık alanında yapmış olduğu Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar yapılmamış; devrim niteliğinde icraatları var. Bunlar gözle görülür ve takdire şayandır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sağlık alanında daha rahat ve sıhhatli bir şekilde Sağlık hizmetlerinden faydalanmaları bu hükümet döneminde mümkün oldu.

"DİYARBAKIR SAĞLIK SEKTÖRÜ DİBE VURMUŞ DURUMDA"

Buna rağmen ne yazık ki Diyarbakır Sağlık camiasını masaya yatıracak olursak,Türkiye sıralamasında sondan 3'üncü ve dibe vurmuş bir durumdadır. 2012 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğü giren 663 sayılı Kamu Hastaneler Birliği Yasasına istinaden tüm illerde kurulan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri neticesinde, ilimize atanan mevcut Genel Sekreter de dahil olmak üzere toplam da 3 tane Genel Sekreter atanmış ve maalesef ne acıdır ki, Türkiye'de en fazla Genel Sekreter değiştiren il olarak herhalde tarihe geçmiş durumdayız.

"KADROLARDA İŞİ BİLMEYEN, TORPİLLİ ÇOK KİŞİ VAR"

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri kurulduktan sonra mevcut kadrolara asaleten atanma kaldırılarak, bu kadrolara yapılacak atamalar Sağlık Bakanlığı tarafından 2'şer yıllık sözleşmeler halinde ilgili mevzuatla düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler neticesinde bu kadrolara işin ehilleri olmayan, liyakatsiz ve torpilli kişiler atanmış olup, bu kişilerin idarecilik mevzuat yasa ve kanun bilgileri olmadığı gibi, bu konularda yetersiz kaldıkları için, Diyarbakır Sağlık Teşkilatı bu denli kötüye gitmiştir ve böyle devam ettiği sürece de gitmeye devam edecektir.

ak-ocaklar-diyarbakır-il-başkanı-muhammed-beybur

"VATANDAŞLAR DEVLET DEĞİL, ÖZEL HASTANELERE YÖNELİYOR"

BEŞENK: Tüm bu basiretsizliklerin nedeni işin ehli olmayan, torpilli kişiler mi?

BEYBUR: Mevcut idari kadronun bilgi ve beceri yetersizliği, sağlık hizmeti alan vatandaşlarımıza sıhhatli bir şekilde yansımadığı gibi, işleyiş anlamında eksiklikler doğurmakta ve sağlıklı hizmetİ sunulamamakta. bu meyanda da aksaklıklar meydana geldiği için, vatandaşlarımızın Devlet Hastaneleri yerine özel hastanelere yönelmelerine sebebiyet vermekte ve mevcut kamu hastaneleri bu zihniyetle yönetildiği için, zarara uğratılıp borç batağından kurtulamamaktadır. Bu kadrolara atanan idareciler, eğer işgal ettikleri koltuklarda hakkaniyetle görev yaptıklarını ve başarılı olduklarını iddia ediyorlarsa, öncelikle bu kişilere bir STK Başkanı olarak sormam gereken konular olacaktır.

"NEDEN BU KADAR BORÇ VAR?"

BEŞENK: Neleri sormak istersiniz? Maddeler halinde sıralarmısınız?

BEYBUR: 1- Madem ki başarılısınız, peki görev yaptığınız hastanelerin borçları nasıl bu kadar birikti? Bu biriken borçlarınızı ödemede zorluk çekerek ve ödeme yapamadığınız halde, her platformda niçin başarılı olduğunuzu beyan edip savunmaktasınız?

"TORPİLLİ BU İSİMLERE YERİNE GETİRİLMEDİĞİ HALDE NÖBET PARASI DA VERİLİYOR"

2- Sağlık Bakanlığı yetkililerinin sürekli gündeme getirdikleri ancak, Kamu hastanelerinde görev yapan üst amirlerin bu emirleri dikkate almayıp, uygulamadıkları Sağlık Memuru, Att, Tıbbi Sekreter, laborant ve Hemşire gibi kadrolarda çalışan bu kişilerin çoğu neden sırf torpilli diye idareci, büro memuru ve ambar gibi yerlerde istihdam ettirilerek, bu kişilere ayrıca bu gibi yerlerde görev verildiğinden dolayı hak etmedikleri halde de nöbet ve icap gibi ek ödemeler verilerek bazı yerlere yaranmak ve şirin görünmek anlamında neden bu hukuk dışı uygulamaları uygulamaktasınız?

"MESAİ SAATLERİNE RİAYET ETMİYORLAR"

3- Hastanelerinizde görev yapan personelleriniz arasında ayrımcılık yaparak, mesai saatlerine riayet etmeyerek işe gelmeyen, kendi tanıdığınız ve size yakın olan kişiler hakkında neden yasal işlem başlatmıyorsunuz? Bunun akabinde sahipsiz ve kimsesiz personeller hakkında anında disiplin işlemi uygulattırmaktasınız?

"BİR MEMURU ŞOFÖR YAPABİLİYORLAR"

4- Hastanelerinizde zaman, zaman Memur sıkıntısı çekerken, neden Memur kadrosunda olan personelleri şoför olarak görevlendirmektesiniz?

"HASTANENİN ARAÇLARINI ŞAHSİ UYGULAMALAR İÇİN GÜNLERE KULLANIYORLAR"

5- Hastanelerinizde kiralama usulüyle hastane işlerini yürütmek için kiralanan araçlar, gerek idarecileriniz ve gerekse de personelleriniz tarafından günlerce bazen de aylarca yakıtı hastanenizin anlaşmalı olduğu akaryakıt istasyonundan karşılanmak üzere, şahsi araçları olarak kullanılmakta ve bu olay bilinip tespit edildiği halde, neden kamu menfaati gözetilerek bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler yapılmayarak olay kapatılmakta?

"KAÇ AKRABA ÇALIŞTIRILIYOR?"

6- Tüm hastanelerde otomasyon, temizlik, güvenlik ve bilgi işlem firmalarında hastane idarecilerinin “'özellikle Otelcilik Müdürlerinin'' kaçar tane akrabaları çalışmaktadır?

"HASTAYA RAPOR VERME İŞİ KARABORSADA"

7- Hastanelerin sağlık kurulları ile alakalı gerek vatandaştan ve gerekse de zaman içerisinde devletin ilgili ve yetkili birimleri tarafından bu kurullara ve personellere yapılan operasyonlar neticesinde şu ortaya çıktı: vatandaşlar hak ettiği halde hastalıkları ile ilgili rapor alamıyor. Ancak, kurum dışında bu işleri para karşılığında takip eden ve sonuçlandıran kişiler var. Bu işlerin yapıldığı mükerrer defa yetkili idareciler tarafından bilinmesine rağmen, neden bu yerlere müdahale edilmemekte ve geçmişte bu yerlerde çalışıp, adı şaibelerle anılan kişi veya kişiler halen farklı birimlerde en güzel yerlerde mükâfatlandırılıp çalıştırılmaktadırlar?

"HASTANE MENÜLERİNDE DE BİR SKANDAL YAŞANIYOR"

8- Hastane yemek menüleri düzenlenirken belirli bir komisyon tarafından imza karşılığı aylık olarak düzenlendiği halde, neden Otelcilik Müdürleri gün içerisinde keyfiyete binaen bu menüleri komisyon kararı olmadan ilgili yemek firmaları lehine değiştirip çıkar ve menfaat sağlamalarına sebebiyet vermekte olup, bu olaylar bilindiği halde neden bu ilgili Müdürlük hakkında üst amir olan Başhekimler tarafından yasal işlem başlatılmamaktadır?

"YEMEKHANEDE 'MASRAF' HİLESİ"

9- Yemekhane tadilat işlemlerine yaklaşık 350-400 bin TL harcama yapılarak yeni bir dizayn verilmek istenmiş olup, yemekhaneye yapılan bu masraflar neticesinde yeni yapılmış gösterilmiş ancak, eski malzemeler kullanılarak kamu menfaati gözetilmeyerek kurum zarara uğratılmakta ve birilerine çıkar ve menfaat sağlamakla birlikte sürekli arıza vermekte olup, Başhekim tarafından neden ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatılmamaktadır?

"KLİMA SKANDALI"

10- Hastane Ameliyathane bölümünde kullanılmakta olan (ÇİLLER) grubu klimalara bakım yapılacağı gerekçesiyle, bölüm 20-25 gün  kapatıldı. 300-350 bin TL masraf yapıldı. Kısa süre sonra klimalar çalışamaz hale geldi. Ardından bu gibi hassas yerlere takılması suç olan, bakteri üreten ve hastaların enfeksiyon kapmalarına sebebiyet verme ihtimali yüksek olan normal tip klimalar takıldı. Bu yasal olmayan iş ve işlemler yapılırken neden Başhekim tarafından ilgili kişiler hakkında kamu menfaati gözetilerek yasal işlem başlatılmamıştır?

"NÖBET, İCAP VE DÖNER SEMAYE..."

11- Hastanelerde ödenen nöbet, icap ve döner sermaye gibi ek ödemeler hak etmedikleri halde kimlere ve hangi yasal çerçevede ödenmekte olup, ilgili yöneticiler bu olayları bildikleri halde neden gerekli yasal incelemeyi yapmayıp görmemezlikten gelmektedirler?

"AMELİYATHANE ÇALIŞANLARI HİJYEN KURALLARINA UYMUYOR"

12- Enfeksiyon komitelerinin sağlıklı çalışmadığı ancak, resmi evrak üzerinde sağlıklı işletildiği gösterildiği, ameliyathane, yoğun bakım gibi enfeksiyon riski fazla olan yerlerde çalışan personellerin herhangi bir hijyenik kurallara uymadığı, giymekte oldukları iş üniformalarıyla dışarı çıkıp gezdikten sonra herhangi bir steril işlem yapılmadan bu bölgelere girerek hastalara müdahale ettikleri bilindiği halde, neden yöneticiler bu konularda tedbir almayıp gerekli işlemleri yapmamaktadırlar?

"ÖZEL HASTALAR NORMAL ODALARDA YATIRILIYOR"

13- Hastanelerde yüksek enfeksiyon riski taşıyan (H1N1) virüsü gibi hastaların yatırılması için özel steril odalar bulunmadığı halde, bu tip hastalar neden normal odalara yatırılıp diğer hasta ve personellere hastalık bulaşma riskine mahal verilmekte olup, bu olaylar ilgili yöneticiler tarafından bilinmesine rağmen neden halen bir tedbir alınmamakta ve bu steril odalar dizayn edilmemektedir?

"DİLEKÇE VERİYORUZ İŞLEME BİLE ALINMIYOR"


BEŞENK: Bu derece vahim mi?

BEYBUR: Bu yaşananlar herkes tarafından bilinirken sağlık teşkilatının sağlıklı olduğunu, yapılan uygulamaların hak ve hukuk kuralları çerçevesinde yapıldığını savunmak herhalde akıldan yoksun kişilerin söylemleri olarak kabul edilir. Bu anlamda defalarca bu yapılan yanlışları ilgili Başhekim, Başhekim Yardımcısı ve hastane Müdürüne iletmemize rağmen, hatta zaman içerisinde yolsuzluk yaparak kamu menfaati gözetmeden kurumu zarara uğrattığını tespit ettiğimiz yetkili kişiler hakkında resmi dilekçe ile müracaat etmemize rağmen, vermiş olduğumuz dilekçeler yetkili makamlarca işleme alınmamıştır.

"GENEL SEKRETERİN YAŞANNALARDAN HABERİ BİLE OLMAYABİLİR"

BEŞENK: İddialarınız çerçevesinde Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri'nin herhangi bir girişimi olmuyor mu?

BEYBUR: Kamu Hastaneler Genel Sekreteri Dr. Murat KANĞIN beyin bu konularda fazla bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum. Fakat elbette bu kendisinin sorumlu olmadığını göstermez. Çünkü, Genel Sekreterlik Makamı hastaneler anlamında en üst makam olduğu için yaşananlardan birinci derecede kendisi ve yardımcıları sorumludurlar.

"YUKARIDA SAYDIĞIM ÇOĞU İSİM O'NUN DÖNEMİNDE ATANDI"

Mevcut idarecilerin çoğu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri olan Dr. Murat KANĞIN döneminde atanmış olup, görevlerine devam etmektedirler. Genel Sekreterden memnun olup olmamamız anlamında şahsım olarak bir problemim olmadığı gibi bizim temel ilke ve gayemiz vatandaşlarımızın verilen sağlık hizmetlerinden memnun olmalarıdır. Bu konularda bizlere mükerrer defa vatandaşlar tarafından şikayetler yapılmış olup,mevcut idareye bildirmemize rağmen karşılık bulmayıp çözüm üretilmemiştir.

"AK PARTİLİ GİBİ GÖRÜNEN PARAELLE YAPI MENSUPLARI VAR"

BEŞENK: Peki, bunca ihmal, hata ve suç niteliği içeren olayların yaşandığı sağlık sektöründe farklı bir yapıya mı güven duyuluyor da bu kadar rahat hareket ediliyor?

BEYBUR: Diyarbakır sağlık teşkilatında başta Paralel yapı olmak üzere her türlü şer odaklarına ait yapılar bulunmaktadır. Bu kişiler kendi bağlı bulundukları yapılara hizmet ederek, gerçek kimliklerini saklamakla birlikte tabiri caizse Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan daha iyi Ak Partili ve Devlet yanlısı görünüp, kendilerini kamufle etmektedirler. Araştırma yapıldığında görülecektir ki zaten yapılan ihale ve verilen işler hep bu kişilere veya bu yapılara hizmet eden finansörlerine verilmektedir. 7 Haziran seçimleri öncesinde bir hastanede halen Müdür olarak görev yapan kişi Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta ki patlamaları Ak Partinin yaptırdığını inşallah bir daha iktidar olmayacağını koridorlarda gelen personellere haykırdı. 1 Kasım seçimleri sonrasında ise bu defa da söylemlerini Ak Parti lehine çevirerek bu yönde propaganda yaparak halen bu devletin koltuğunu işgal etmekte ve aynı hastanede görev yapan Başhekim tarafından da korunup kollanmaktadır.

BEŞENK: Söylemleriniz adeta sağlık sektörünün şer odakları tarafından işgal edildiği imajını yaratıyor. Peki ne yapılmalı?

BEYBUR: Diyarbakır sağlık teşkilatının acil ve ivedi olarak revizyondan geçirilmesi gerekiyor. Halka hizmetin hakka hizmet olduğunu benimseyen, gece ve gündüz demeden halkının daha iyi hizmet alması anlamında yenilikler getiren, ufku ve bakış açısı hayli geniş olan, dünyaya at gözlüğü ile bakmayan, vatanını milletini ve devletini gerçek anlamda seven ve ihanet etmeyen idarecilere ihtiyaç hasıl olmuştur.

Hür Haber imzalı haberler kaynak gösterilse dahi aktif link verilmeden kullanılamaz.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
Hanefi ÇAKMAZ   04.09.2017 00:26:36
Batman hastaneler birliği genel sekreter DR.Hakan PAMUKÇU ve Mali Daire Başkan Mustafa AYKAL, dünyanın yolsuzluğunu yaptılar , vurgununu vurdular, görevden alındılar NE bir soruşturma NE bir araştırma var . Savcılığa suç duyurusu yapıldı ses seda yok.. Vali onlara takdirname verdi. Bu AKP döneminde olacak şey mi?
özgür diyar   18.03.2016 14:37:14
ahmet beşenk bey siz artık yorumları yayınlamıyorsunuz yoksa sizedemi bulaştılar , gerçi sizi duydum siz gazeteci kişiliğinizle tanınırsınız onun için bu yorumumu yayınlayın lütfen şazenuş hani kendi yeğenini işe aldırmak için bir sürü vaatte bulunmuş firmalara ama kendisi bunları ahmet eliaçık ve şenol gedik haberli yapıyor. pazarlık yapıyor önümüzdeki dönem ihaleleri için lütfen yayınlayın çekinmeyin
ahmetli köyü   04.03.2016 13:59:23
BU YAZILANLARI OKUDUM BENCE DİYARBAKIR GENEL SEKRETERLİK DELAHADDİN EYYÜBİ DEVLET HASTANESİ YÖNETİMİNİ DEĞİŞTİRMELİ YOKSA ONLAR DA İŞİN İÇİNDE SAYILIR. SIKILAN KURŞUNLARA NE OLDU BİLEN VARSA YAZSIN KÖTÜ KOKULAR GELİYOR ORADAN
rüzgar   04.03.2016 13:38:18
o hastaneyi yöneten yiyen paralel yapının adamı ahmet eliaçıktır. bütün hastane biliyor müslüman geçinen bir adam dilinden allahı düşürmeyen bir adam bu kadar şeyi yaparsa allahu teala cezasız bırakmaz ama ceza ona gelse iyi milletin sırtını sıvazlayıp arkadan iş çeviren adam ahmet eliaçık.
rüzgar   04.03.2016 13:34:22
yangın yeri senin söylemlerin doğru ama eksik. bahsettiğin hastanede Başhekim şenol gedik bir koruma ordusuyla geziyor hava atmaktan başka bildiği yok hal böyle olunca meydan ahmet eliaçık ve onun ekibi kurtlara kalıyor. o hastanede çalışmadığı halde maaş alanlar var heryere kendi adamlarını yerleştirip çalışmadığı halde para ödeniyor özelikle şöförler fazla yazılan mesailer hastane onarım adı altında ahmet eliaçık ın yaptığı ihaleler asansör ihalesi tadilat ihalesi ve diğer alımlar örnek çok şenol gedik hala gezsin inceleme başlayınca geç olacak
evren   03.03.2016 11:12:51
sayın AHMET BEŞENK lütfen bu yorumum yayınlayın şazenüş hani ahmet eliaçık bu insanlar incelenmeli
yangın yeri   03.03.2016 11:11:14
bu hastanede en büyük iş AHMET ELİAÇIK tır. onun yaptığı bütün doğrudan temin ihaleleri başbakanlık savcılık tarafından incelenmeli. Hastanede kendi yandaşlarına fazlada mesai yazdırıp para aktarıyor , AHMET ELİAÇIK bütün yetkileri kullanarak saman altından su yürütüyor. Bu anlatılanlar az bile doğrudan teminler ABDULKADİR satın almacıyla beraber ayarlanıp yaptırılıyor. Başbakanlık müfetişleri teftişe çağırılmalı
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Sağ Ok Sol Ok
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Siyaset Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin