Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Diyarbakır'daki Nevroz'a kaç kişi katıldı?

Diyarbakır'daki Nevroz'a kaç kişi katıldı?

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümü için mesajının okunduğu dünyanın kilitlendiği tarihi Diyarbakır Nevruz (Newroz)'u coşkuyla kutlandı.

Sabahın erken saatlerinde onbinlerce kişi, tarihi Nevruz (Newroz) kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla etkinliğin yapılacağı alana geldi. Nevruz (Newroz) alanına giden trafiğin kilitlenmesi üzerine vatandaşlar araçlardan inerek alana yürüyerek ulaşmaya çalıştı.

Grupların alana girişi sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi, güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek verdi.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş-çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor.

Yoğun katılım nedeniyle alana çıkan yollarda trafik sıkışıklığı yaşanırken, alanın etrafında yüzlerce seyyar satıcı kurdukları tezgahlarda satış yapıyor.

Tarihi kutlamayı izleyecek 500 basın mensubu için ayrı bir platformun kurulduğu alana "Serhildan ruhuyla Güneşle olacağız",

Alan İngilizce, Türkçe, Kürtçenin Kurmanci ve Dimilkî lehçeleri ile Nevruz (Newroz) pîroz be yazılı uçan balonlar ile süslenirken, alanda Nevruz (Newroz) mitinginin gerçekleştiği alanın girişine kurulan ekranlarla kutlama aktarılıyor.

İki milyona yakın kişinin katılmasının beklendiği kutlama için 5 bin kişi görevlendirildi. Yoğun katılım nedeniyle protokol platformunun kapasitesi ek inşaatlarla iki katına çıkartılırken, tarihi mitingde konuklar tarafından yakılacak olan Nevruz (Newroz) ateşi için hazırlanan dev meşale alanda hazır bulunduruldu.

Şehir dışından gelen çok sayıda otobüs alana yakın yerlerde park edildi. Onlarca noktandan alana gidişler devam ediyor.

Sabahın erken saatlerinde Seyrantepe Kavşağı'nda otobüslere binen yurttaşlar Nevruz (Newroz) alanına geldi. Yöresel kıyafetler giyen kadınlar ve çocuklar ellerinde Öcalan'ın posteri sarı kırmızı yeşil flamlar taşıdı. Bağlar'da toplanan on binlerce kişi çocukları ile bindikleri otobüslerle alana gitti.

Alipınar Köprü'sünün bulunduğu kavşakta biraraya gelen binlerce kişi ise bulabildikleri kamyon, transit, taksi gibi araçlarla Nevruz (Newroz) alanına hareket etti. Çoşkulu olduğu görülen kitle halay ve sloganlarla araç bekledikleri yerde ve araçların içersinde

Ambulansların hazır bulundurulduğu alanda, seyyar tuvaletler ve yemek tezgahları kuruldu. Program henüz başlamazken, kimi yaşlılar çimlerde oturarak Newroz'u izliyor. Yüz binler müzik eşliğinde halay çekiyor.

KATILIMCILAR

Tarihi Nevruz (Newroz) kutlamasının konuk listesi de geçen yıllara göre hayli kabarık.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve BDP Eş Başkanları beraberlerindeki heyetle alana yürüyüş ile gidecek. Irak Federal Kürdistan Bölgesi'nden Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) MYK üyeleri, Goran Genel Başkanı Noşirwan Mustafa, Goran Hewler Sorumlusu Birzo Mecid, Goran İç ve Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Süleyman, Kürdistan Şui Partisi MYK üyeleri, Kürdistan İslami Birlik Grubu MYK üyeleri, Yekiti Niştimani Demokratiki Kürdistan (YNDK) MYK üyeleri, İşçi Partisi MYK üyeleri, Raniya ve Diyana belediye başkanları, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi'nden (PÇDK) Pervin Xesen, Kürdistan Birlik Partisi yetkilileri, Yüksek Kürt Konseyi yetkilileri, İran Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) yetkilileri, Özgür ve Eşit Yurttaş Derneği'nden 60 kişilik bir heyet, Kürdistan Dernek ve Vakıf Federasyonu Sözcüsü Adnan Enver ve 12 kişilik akademisyen grubu, Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri,

Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi Milletvekili Nikolaj Villumsen ve Kopenhag Belediye İl Meclis üyesi Allan Ahmad, Bask Sortu Dış İlişkiler Sorumlusu Gorka Elejabarrieta, Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri ve Lefkoşa Belediyesi adayı Murat Kanatlı, Roja Darian Norveç İşçi Partisi, Almanya Sol Partisi'nden 12 kişilik belediye meclis üyesi heyeti, Rixistina Jinên Azadên Kürdistan (RJK) temsilcileri, Zihmetkişan Kurdistan Partisi Genel Sekreteri Omer Elxalizadê ve kadın başkanı Cemile Rihamî, Yekitîya Parlementerên Kurdistan temsilcileri, Kürdistan Sivil Toplum Federasyonu temsilcileri, Kürdistan Ezidiler Federasyonu üyesi Fuat Dağ, Kürdistan Ezidî Federasyonu Eş Başkanı Feleknaz Uca, Diyarbakır ve Mardin'in Keldani Ermeni ve Meryem Ana kiliseleri temsilcileri.

Gazeteciler, Aydınlar, Partiler

Can Dündar, Mehveş Evin, Sedat Ergin, Mete Çubukçu, Ezgi Başaran, Cemal Uşak, Hüseyin Yayman, Banu Güven, Mehmet Altan, Alanjandaro Hadat ve Gülten Kaya, Rakel Dink, Gençay Gürsay, Keziban Hatemi, Hüseyin Hatemi, Osman Kavala, Akın Birdal, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Mehmet Fuat Cengiz.

KADEP Genel Başkanı Lütfü Baksi, DDKD'den İmam Taşçıer, Azadi İnisiyatifi, 78'liler Federasyonu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, HDP Eş Genel Başkanları Fatma Gök, Yavuz Önen, ÖDP Genel Başkanı Bilgin Seçkin Çetinkaya, Asrın Hukuk Bürosu'ndan Mazlum Dinç, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP Genel Başkanı Fidan Yüksekdağ, CHP Genel Başkan Yardımcı Gülseren Onanç, Bolivya, İtalya Almanya, İsviçre, Bask Bölgesi'nden, Arjantin, Danimarka, Kıbrıs Norveç'ten parlamenterler ve çok sayıda diplomat, elçilik görevlileri, Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan, Fatma Öcalan katıldı.

Dünya Basını Diyarbakır'da

Spiegel, Öcalan'ın yapacağı açıklamayı bu cümleler ile duyururken, aralarında Reuters, Yahoo News, Times, Haveeru, Sunday Times, Global Post, AFP, Dailystar, BBC, Saudi Gazette gibi dünyanın birçok yerinden onlarca haber sitesi ve gazetenin gözü kulağı Öcalan'ın bugün yapacağı çağrıya kilitlendi.

Nihat Doğan da protokolde

Diyarbakır ’daki tarihi Nevruz (Newroz) töreninin protokol bölümünde BDP vekilleri, Diyarbakır Belediye Başkanı, DTK yetkilileri dışında Leyla Zana, Gülten Kaya, Osman Kavala, Cemal Uşşak, Şahismail Bedirhanoğlu, Suavi, Gencay Gürsoy, Fatma Öcalan, Osman Öcalan, yabancı gazeteciler ve Nihat Doğan dikkat çeken isimler arasında yer aldı. Protokol tribününde yer alan bir başka şaşırtıcı isim ise Sabah gazetesinin yazarı Ayşe Özyılmazel'di...

Otellerde yer kalmadı

Çözüm sürecinin önemli bir halkası olarak görülen bugünkü Nevruz (Newroz) kutlaması için Diyarbakır’a yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kişi geldi. Günler öncesinden yer ayırtılması nedeniyle kentteki tüm otel ve misafirhanelerler günler öncesinden doldu. Yer bulamayanlar misafirhaneler ve evlerde konuk edildi. Diyarbakır’a çevre il ve ilçelerden binlerce kişinin akın etmesi nedeniyle saat 02.00’ye kadar restoranlar dolup-boşaldı.

Kentteki lokantacılar başta olmak üzere, gıda maddesi satan marketler ve işyerleri müşteri akınına uğradı. Seyyar satıcılar bir yılda yaptıkları işi, Nevruz (Newroz) nedeniyle bir iki günde yaptı.

Diyarbakır caddelerinde iki gündür büyük kalabalıklar oluşurken, kentte tam bir bayram havası esmeye başladı. Bu sabah erken saatlerde başlayan kutlamalara gelenler gelenler BDP’nin görevlendirdiği 5 bin kişi tarafından yönlendirildi. Üzerlerinde yöresel bayramlık kıyafetleri giyen binlerce erkek ve kadın belediyenin tahsis ettiği otobüslerle ücretsiz olarak taşındı.

'Evlerinizi misafirlere açın'

Diyarbakır'da Nevruz (Newroz) kutlamalarını izlemek için 100'ün üzerinde yabancı, 500'ün üzerinde gazeteci akretide yaptırdı. Kentteki 1568 odada bulunan 2 bin 900 yatağın tümü doldu. BDP'liler Diyarbakırlılar'a çağrı yaparak, evlerini konuklarına açmasını istedi.

Niyazi Koyuncu sahne aldı

Hayatını kaybeden Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu, tarihi Amed Newroz'unda sahne alarak, Lazca sarkı söyledi.

 Niyazi Koyuncu, ilk şarkısı ardından "Bugün barış ve kardeşliğin başladığı gün olsun diliyorum. Ben bir Laz'ım, aynı dili konuşmamıza gerek yok birbirimizi anlamamız için" dedi. 
  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin