Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Ozan Ceyhun

Daphne Caruana Galizia niçin katledildi?

Avrupa Birliği'nde “basın özgürlüğü” konusu oldukça hassas bir konu. Özellikle AB üyesi olmayan ülkeler söz konusu olduğunda “basın özgürlüğü” konusu en fazla ele alınandır. Son yıllarda Türkiye'ye yönelik olarak da “basın özgürlüğü” ile ilgili olarak hem AB Komisyonu hem de Avrupa Parlamentosu çok sert eleştiriler ve suçlamalar dile getirdiler. 15 Temmuz 2016'da Türkiye'de kanlı bir darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ terör örgütünün “propagandasını yapmak amacıyla” kurulan televizyon kanalları ya da gazeteler kapatıldığında AB'de “kıyamet koptu”. Yine aynı şekilde bazı gazeteciler “terör örgütü ile işbirliği” yaptıkları için mahkeme önüne çıktığında Türkiye çok sert eleştirildi.

Elbette “basın özgürlüğü” çok önemli. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada “basın özgürlüğüne” sahip çıkmak gerek. Ancak “basın özgürlüğü” adı altında her türlü basın ahlakını çiğneyerek “teröre hizmet edilmesine de” göz yummamak gerek. “Özgürlük” kelimesinin arkasına saklanarak insanları katleden ve kendi gibi düşünmeyenlerin özgür olamayacağı bir rejim kurmak isteyenlere destek verenler de hukuk devletlerinin mahkemelerinde hesap vermeliler.
Gazetecilerin “basın özgürlüğüne” sahip olması elbette özen göstermemiz gereken bir konu. Ancak sadece “basın özgürlüğü” değil gazetecilerin “can güvenliği de” çok önemli. Gazeteciler görevlerini yaptıkları ve araştırma yaparken bazı çevreleri rahatsız ettikleri için tehdit ediliyor ve öldürülüyorsa bu durum çok vahim demektir.
AB üyesi Malta'da hem de bir çok AB üyesi ülkenin tanınmış büyük şirketleri hakkında yolsuzluk araştırması yaptığı için bir muhalif gazeteci mafya yöntemleri ile katledildi. Daphne Caruana Galizia, 53 yaşındaydı. Suçu “kara para yıkayan” çevreleri rahatsız etmekti. Malta'nın bir “kara para yıkama cenneti” olmasına karşıydı ve bu nedenle muhalifti. Pazartesi günü saat 15.00'te “Peugeot 108'ine” son kez bindi. Oğlu Matthew patlayan bomba sesini duyup arabaya koştuğunda ve yangını söndürmeye çalıştığında tüm çabalarının anlamsız olduğunu gördü. Yaşı kaç olursa olsun bir çocuk için yaşı kaç olursa olsun annesinin parçalanmış vucudunu görmek çok acı olsa gerek.
Biz Türkler bunun ne anlama geldiğini maalesef iyi bilmekteyiz. AB ülkelerinde ne yazıkki destek bulan PKK terör örgütünün hain canlı bomba saldırılarına kurban giden insanlarımızın başına gelen de Daphne Caruana Galizia'dan farklı değildi. PKK terör örgütünün kurbanlarının yakınları Bayan Galizia'nın oğlunu çok iyi anlayanlardır.
Daphne Caruana Galizia'nın katledilmesinin ardından Brüksel'den ve nerdeyse tüm AB başkentlerinden bu cinayeti lanetleyen mesajlar geldi. Malta Başbakanı da aynı şekilde tepki verdi. Cinayeti lanetlenmesi ve “hesabının sorulacağının” açıklanması olumlu ancak yeterli değil.
Türkiye'de de her PKK tarafından gerçekleştirilen katliamın ardından tepki verenler kendi ülkelerinde PKK'lı teröristlerin faaliyetleri konusunda çok pasifler. Daphne Caruana Galizia'nın katledilmesinin ardından da onun katline neden olanların hesap vermeyeceği. Çünkü mesele sadece onun arabasına bomba koyanı yakalamak değil. Önemli olan o emri verenlerden hesap sormak. Bakalım buna Malta'nın ve AB'nin gücü yetecek mi?
Çünkü konu çok vahim. Söz konusu olan bir AB üyesi ülke ve “kara para cenneti” olmakla suçlanıyor. Başka AB ülkelerinin dev şirketlerinin “vergi kaçakçılığı için bir liman görevi” yerine getirdiği iddia ediliyor. “Malta mafyanın yeni bir Sicilyası mı?” sorusunu soran bir gazetecinin acı sonu ortada.
“Yolsuzlukla mücadele” AB'yi AB yapan değerlerin başında geliyor! Eğer Daphne Caruana Galizia'nın araştırdığı konu onun ölümüne neden olacak kadar “gerçek” ise AB, bakalım üyesi Malta'nın bu konumuna yönelik nasıl adımlar atacak? Tüm dünyaya örnek olma iddiasındaki AB'de Malta acaba sadece bir istisna mı? Bu soruların cevabını sadece biz değil tüm dünya kamuoyu merak etmekte.
“Daphne Caruana Galizia niçin katledildi?” sorusunun cevabı aslında tüm soruların da cevaplanmasını sağlayacak.
Evet şimdi AB'nin bırakın “basın özgürlüğünü” ondan daha önemlisi gazetecilerin “can güvenliğini” sağlaması gerekiyor. AB'de “yolsuzluklar” hakkında haber yazmanın karşılığı katledilmek olmamalı.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.




Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin