Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Çözüm sürecinde son durum

Çözüm sürecinde son durum

Demirtaş, KCK’da yapılan değişikliği sürecin ruhuna uygun olarak değerlendirirken, çekilmenin hızlandığını ve değişen isimlerin süreci olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “gitti geldi” dediği, Başbakan Erdoğan’ın, PKK üyelerinin ancak yüzde 15’inin sınır dışına çekildiği yolundaki açıklamasıyla ciddi bir sarsıntı geçiren çözüm süreci hız kazandı. Bir yandan, Kandil yönetiminden verilen “çekilmeyi hızlandırın” talimatının sonuçlarını alınmaya başlanırken, hükümette de BDP’nin beklediği adımlara dönük çalışmalar hızlandı.

Hükümet ve BDP kaynakları, “şu anda bir tınaklık yok” derken, Erdoğan başkanlığında önceki gece gerçekleşen zirvede Kandil’in Öcalan’a gönderdiği, “sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” mesajını içeren mektup ve örgütteki yeni yapılanma ele alındı. BDP-İmralı görüşmesi haftaya kalırken, KCK yönetimindeki değişikliği yorumlayan Demirtaş, “Hem askeri hem siyasi bütün sahalarda çözüm sürecine daha güçlü bir desteği sağlayabilecek bir değişiklik yaptıklarını düşünüyorum. Bu KCK’de bir darbe değil” dedi.

Çözüm sürecinde gelinen nokta ve Ankara kulislerinden yansıyan bilgileri şöyle özetleyebiliriz:

GERİLİM SÜRECİ DURDURMUYOR:

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Hem hükümet kaynakları hem de BDP kanalından gelen bilgiler, çekilme krizi ve Lice olayının yarattığı gerilimli atmosferin yavaş yavaş dağılmaya başladığını gösteriyor.

Şu anda süreci tehlikeye atacak düzeyde bir gelişme de yok. Kaynaklar, “Zaman zaman sıkıntılar oluyor. Hükümetin söyleminin rahatsız ettiği durumlar, zaman zaman da örgütün eylem ve etkinliklerinin hükümette yarattığı rahatsızlık söz konusu. Son Cizre olayı, mühendislerin kaçırılması, iş makinalarının yakılması gibi. Bunlar karşılıklı gerilimlere neden oluyor. Fakat sürecin ilerlemesini durdurmuyor” diyor. BDP’nin, Lice olayından sonra, bölgede tansiyonun düşürülmesi için girişimlerde bulunduğu, örgüt yönetiminin sahadakileri kontrol altına almaya çalıştığı belirtiliyor.

HÜKÜMET ÇEKİLMEYİ BEKLİYOR:

Hükümet kanadı, geri çekilmenin tümden ve hızla tamamlanmasını bekliyor. Bu nedenle hassas davranıyor. BDP ve örgüt de hükümetin demokratikleşmeye dönük somut adım atması için baskı kurmaya çalışıyor.

ERDOĞAN’IN TEPKİSİ İŞE YARADI:

Gezi olayları sürecinde “durma noktasına” gelen sınır dışına çekilme süreci, Erdoğan’ın “sadece yüzde 15’i çekildi” tepkisinin ardından İmralı-Kandil-BDP üçgenindeki trafik sonucunda hızlandı. BDP kaynakları, şu anda yurtiçindeki örgüt üyelerinin yüzde 50’sinin çekildiğini, kalan kısmının hareket halinde olduğunu belirtti. Çekilmenin “normale döndüğü” vurgulanıyor. BDP kaynakları, “Hiç bir KCK yetkilisi, ‘şu tarihte son kişi çekilmiş olacak’ diyemiyor. Bunu kendisi de tahmin edemiyor. Coğrafi zorluklar var, örgütsel zorluklar var, güvenlik zorlukları var. Ancak örgüt yönetimi, ‘çekilmeyi hızlandırın’ diye çağrı yaptı” diyor.

HÜKÜMETİN ÇALIŞMALARI:

Adalet Bakanlığı, AK Parti’nin 2023 hedefleriyle, İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden öncelikleri çıkarttı. Yasal düzenlemeler bu önceliklere göre yapılacak. Bir süre öncesine kadar “Meclis tatile girmesin, yasal düzenlemeler hemen yapılsın” diyen BDP kanadı, sürecin yeniden tıkanmaması için hükümetten yapılacak bir irade beyanı ve takvim açıklamasını yeterli bulacak. BDP’ye göre Meclis’in Ağustos ya da Eylül ayında olağanüstü toplanması seçeneği de zayıf değil. BDP yönetimi bunu zorlamaya karar vermiş durumda. BDP, hükümetin kapsamlı bir değişikliği gündeme getireceğini bekliyor. Hükümetin, uzun tutukluluğu önleyen bazı düzenlemeler ile ifade özgürlüğüne ilişkin bazı değişiklikler üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Ayrıca, bölgedeki vatandaşların maruz kaldığı kimi mağduriyetlerin peşin olarak tazmin edilmesi gibi bazı somut düzenlemelerin de hükümetin masasında olduğu kaydediliyor.

İMRALI ZİYARETİ HAFTAYA:

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkan Vekili Pervin Buldan’ın bu hafta yapılması beklenen İmralı ziyareti gelecek haftaya kaldı. Bu ziyaret öncesinde hükümetle yeni bir temas bekleniyor. Ziyaretin bir hafta gecikmesinde, Öcalan-Kandil mektuplaşmaları ve bölgedeki olumsuz gelişmeler etkili oldu. Kandil’in yanıtı, önümüzdeki hafta İmralı ziyaretinde Öcalan’a götürülecek ve değerlendirilecek.

KANDİL-İMRALI HATTINDA KCK OPERASYONU:

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı görevini Cemil Bayık’a devreden Murat Karayılan örgütün silahlı kanadı olan HPG’nin başına geçecek. KCK yönetimindeki yeni yapılanma İmralı-Kandil hattında uzun süredir devam eden bir seri mektuplaşma sonucunda gerçekleşti. Bu çerçevede, değişikliklerden hükümet haberdardı. Bu trafikte BDP önemli rol oynadı. Nihai karar, BDP heyetinin son İmralı ziyaretinde verildi. Öcalan’ın süreci iyi organize edecek, sabote edecek eylemleri engelleyecek bir yapılanma istediği belirtildi. Kandil yönetiminin mektuplaşma sırasında Öcalan’dan isim önerisi talep ettiği kaydedildi. BDP çevrelerinde Karayılan’ın HPG’ye daha hakim olduğu, süreç içinde herhangi bir yol kazasına meydan vermemek için askeri komutaya daha hakim bir kişinin HPG’nin başında olmasının uygun görüldüğü belirtiliyor.

DEMİRTAŞ: SÜRECE GÜÇ VERİR

KCK’daki görev değişikliği operasyonuna ilişkin değerlendirmelerini sorduğum BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş şunları söyledi: “Kimse görmüyor ama PKK ve KCK denilen yapılanma, sonuçta Meclis’leri olan, seçimle işbaşına gelen, yöneticileri olan bir yapıdır. Hiç kimse orada, sınırsız, sorumsuz bir şekilde ölene kadar yönetici olacak diye bir şey yok. Normal kongre dönemlerinde görev değişikliklerini yapıyorlar. Bu olağanüstü bir durumdan öte, kendi içişlerinin bir gereğidir. Bir de her dönemin bir yönetim şekillenme biçimi vardır. Şimdi yeni bir dönemi yaşıyor KCK. Barış sürecinden söz ediyoruz. Dolayısıyla bütün bu süreci de dikkate alan yeni görev dağılımlarını kendi aralarında yapmaları son derece normaldir. Bu sürecin ruhuna ters değil; sürece güç ve destek vermek için yapılmış bir düzenlemedir. Öyle süreç karşıtı bir durum değil, sürece daha güçlü katılım için yapılmış bir görev değişikliği..”

Demirtaş, isimlerden bağımsız konuştuğunu belirterek şöyle devam etti:

“İsimlerin tamamı zaten sürecin içinde ve destek veriyor. Şu karşı, şu destekçi gibi bir şey yok. Bu KCK’de bir darbe değil. Sürecin ruhuna uygun bir görev değişikliği ve dağılımıdır. ”

NİHAT ALİ ÖZCAN: Temel belirleyici Öcalan’dır

Doktora tezini PKK üzerine yazan Nihat Ali Özcan da dünkü sohbetimizde KCK’daki yeni yapılanmayı şöyle yorumladı: “Bu organizasyonun ruhu Öcalan’dır. Öcalan nasıl istiyorsa süreç öyle işler. Bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Birincisi bu. İkincisi; gerek Karayılan, gerek Bayık ikisi de örgütün ilk katılanlarından. Örgütü çok iyi bilirler. Dolayısıyla bunların arasında bu seviyede ve bu aşamada derin bir ayrılık beklemiyorum. Tabii ki kişisel farklılıklar olacaktır ama örgüte tonunu veren yine Öcalan olacaktır. Çözüm sürecinde bunların Öcalan’ın söylediklerine itiraz edecek bir durumları yok. Temel belirleyici olan Öcalan. Bunların kişisel bir katkısı olamaz. Karayılan-Bayık karşılaştırmasında ise temel fark Karayılan’ın daha savaşçı, askeri yönde daha uzun süre kalmış olmasıdır. Cemil Bayık ise diplomasiyi bilir. Yurtdışında uzun süre kalmıştır. Almanya’da, Lübnan’da mesela. Diğer yerleri de bilir. PKK açısından anlaşılan o ki, bu müzakere aşamasında ön plana çıkması bu anlamda daha doğru bir karar. Örgüt açısından doğru bir seçim olarak değerlendirilmiş görünüyor.”

HAKAN FİDAN BİLGİ VERDİ

Erdoğan başkanlığında önceki akşam Başbakanlık’ta gerçekleştirilen çözüm zirvesinde, gelinen aşama ele alındı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından detaylı bilgi verildi. Bu çerçevede örgütteki yeni yapılanma da masaya yatırıldı. Zirvede, Kandil’den Öcalan’ın mektubuna yazılan yanıt mektubu da ele alındı. Söz konusu mektup özetle, Kandil’in “Hükümetten pratik adımlar görmek istiyoruz. Kaygılarımıza rağmen geri çekilme de dahil bütün sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdüreceğiz” mesajını içeriyor.

KARAYILAN HPG’NİN BAŞINA

KCK yönetimindeki değişiklik de hükümet tarafından yakından izleniyor. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı görevini Cemil Bayık’a devreden Murat Karayılan ise örgütün silahlı kanadı olan HPG’nin başına geçecek. KCK üst yönetimindeki yeni yapılanmanın İmralı-Kandil hattındaki bir seri mektuplaşma sonucunda gerçekleştiği öğrenildi. Bu trafikte BDP rol oynadı. Kandil yönetiminin Öcalan’ın ısrarla isim önerisi istediği, Öcalan’ın yeni sürece uygun yapılanma ve eşbaşkanlık istediği belirtildi.
  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin