30 Mart 2015 Pazartesi | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
CHP önseçim sonuçları açıklanan iller
CHP İzmir ön seçiminde Kılıçdaroğlu önde
Almanya'dan 70 kadın IŞİD'e katıldı
Yağışlar kazaya neden oldu: 1 ölü, 8 yaralı
Baykal'a sandık şoku
Şanlıurfa'da zincirleme kaza: 13 ölü
Trafik cezasında yeni dönem
Facebook para kazandıracak
PYD'ye giden 10 kişi yakalandı!
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

CHP'nin yolsuzlukları CHP Çalıştayı'nda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP'li belediyelerden küçük bir kısmının da olsa yolsuzluklar ile kamuoyunda anılıyor olmasının kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

22.09.2011 15:11CHP Muğla İl Başkanlığı tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen CHP Muğla Çalıştayında ''Yerel yönetimlerin konumu ve sorunları'' başlıklı bölümde konuşan Günaydın, AK Parti hükümetleri döneminde yerel yönetimlerle ilgili çeşitli düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Günaydın, belediyelerden 16'sının ''büyükşehir'' statüsünde olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

''Bu büyükşehir belediyelerinden 4 tanesi CHP'li belediye başkanları tarafından yönetiliyor. İl belediyesi sayımız 11, toplam belediye sayımızda 9 Eylül'de bize katılan 3 belediye başkanlığı ile birlikte 437'ye çıkmış durumda. Bu yapının demokratik bir işleyiş biçimine sahip olup olmadığını görebilmek için Büyükşehir Belediye Kanunu'na dikkatle bakmak gerekiyor. Gerçeğin altını çizmek gerekiyorsa, eğer bir yerde büyükşehir belediyesi varsa bu sınırlar içerisinde ilçe ve ilk kademe belediyelerin hem mali anlamda hemde kullanabildiği yetki alanı anlamında önemli ölçüde sınırlandığını görüyoruz.''

Siyasi sorunun, ancak yerel yönetimlerle merkezi hükümet düzeyinde iktidar olunarak çözülebilecek bir düğüm niteliğinde olduğunu ifade eden Günaydın şöyle devam etti:

''Biz, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde yasal süresi 2015 ama muhtemeldir ki 2014 yılında yine yapılacak olan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisini iktidar yapmak durumundayız. Bizim 437 belediyemizin bugüne kadar olduğundan çok daha fazla etkin çalışarak hem hizmetin etkinliğini artırarak hem yurttaşın memnuniyetini artırarak yerel yönetimlerin iktidara giden yolu açtığı bilinciyle çalışmalarını kuvvetlendirmesi gerekiyor. Elbette genel merkez olarak bu çalışmalara destek vermek, bu çalışmaları eş güdümlemek, arkadaşlarımızın her ihtiyaçları olduğunda yanlarında bulunmak, onlara gerektiği zaman proje desteği, gerektiği zaman hukuk desteği sağlamak hepimizin ortak görevidir. Genel merkezin ortak görevidir ve bunu yapmaya gayret edeceğiz.''

CHP'li belediyelerden küçük bir kısmınında olsa da yolsuzluklar ile kamuoyunda anılıyor olmasının kendilerini rahatsız ettiğini bildiren Günaydın, şunları söyledi:

''Bunun kabul edilebilir bir şey olmadığının altını temel çizgiler ile çizelim. Bu alanda sıfır tolerans sahibi olacağız. Bu alanda kendisine bir özeleştiri yapmayarak daha doğru noktaya çekmeyen arkadaşlarımızın üzerine gideceğiz. Bu bir CHP'lilik bilincidir. Bunu yapmak hepimizin ortak görevidir. Türkiye'nin 81 ili için hayati önem taşıyan yerel yönetimlerde hukuki, siyasal ve teknik sorunların farkındayız. Bunları çözebilecek kadrolarımız var. CHP, yerel yönetimlerde öteden beri başarılı performans gösterebilen bir insan kaynağına sahip partidir. Bunun eş güdümlenmesi ve motive edilmesi hepimizin ortak görevidir.''

Kurultaya, Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş, CHP Muğla Milletvekilleri Tolga Çandar, Prof. Dr. Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Başkanı Murat Tevfik Ünlü ve partililer katıldı.

AA


Bu Haber 2131 kere okunmuştur.
 •     DİĞER CHP HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  2.61
  EURO
  2.82
  BİST
  63.54
  ALTIN
  100,3
  Hava Durumu
  ISTANBUL   16 / 9
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.