Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Aydın Can Çiçek

Bunları Biliyor musunuz?

* Güneş ışığı gözlerimize hem dikey hem de yatay dalgalar şeklinde ulaşır. Polaroid güneş gözlükleri sadece dikey gelen ışık dalgasını içeri aldığı için güneş ışınlarından etkilenmemizi engeller. Başka bir güneş gözlüğünün camlarını çıkarıp, taktığımız güneş gözlüğüne ters bir şekilde ( dikey ışınları değil de yatay ışınları geçirecek şekilde ) eklenti yaparsak hiçbir şey göremeyiz. İlginç olan kısım bu değil. İlginç olan, üçüncü bir gözlük camını çıkarıp o ikisinin arasına koyarsak tekrar görmeyi sağlamış oluruz. ( 4'te 1 oranında ) Tek yapmamız gereken üçüncü camı 45 derecelik açıyla yerleştirmek.
* Bir kahin, ölüm korkusu yaşayan İmparator Neron'a, 73 rakamından kötülük beklemesini söyler. Etrafındakiler, 73 yaşına kadar yaşayacağını düşünmesi için her yolu denerler. Fakat o kadar zalim bir hükümdardır ki, 31 yaşındayken tahttan indirilir ve kendini öldürmek zorunda kalır. Kendisinden sonra tahta çıkan Galba'nın yaşı 73'tür. Neron'un zalimlikleri anlatmakla bitmez. İlk karısını bir iftirayla öldürtür. İkinci karısını ise hamile olmasına aldırmadan tekmeleyerek öldürür. Bir genci hadım eder ve gelinlik giydirerek sarayda düğün yapar. Ölürken son sözünün '' İçimde bir sanatçı ölüyor '' olduğu rivayet edilir.
* Papa 3. Paulus 1537'de, Kızılderililerin de insan olduklarına Avrupalıları ikna etmek için bir ilan yayınlamak zorunda kalmıştır.
* İspanya enflasyonla ilk tanıştığında, gün geçtikçe yoksullaşmalarının ve fiyatlardaki dalgalanmaların sebebini uzun süre kavrayamadı. Daha sonraki araştırmalarda buna neden olan şeyin, Amerika'dan getirilen çok miktarda altın ve gümüş olduğunu fark ettiler. Bir yorumcunun da dediği gibi, İspanyayı yoksullaştıran aynı zamanda zenginliğiydi.
* İlk asansör Newyork'ta para karşılığında sergilenmiş, ondan çok etkilenen Londralı bir asilzade, ailesine yazdığı mektupta asansör için '' Dikey tren '' ifadesini kullanmıştır.
* Josephe İgnace Guillotin, sanıldığı gibi giyotini icat eden kişi değildi. Tek yaptığı, meslektaşı Antonie Louis'in icat ettiği infaz makinesini Fransa Ulusal Meclisinin benimsemesi için çalışmaktı. Öneri 1792'de benimsenince makineye onun adını verdiler.
* Uganda'da yaşayan IK kabilesi, doğal yaşamı koruma kanunu çerçevesinde yerlerinden sürüldü. O zamana kadar huzur içinde yaşayan kabile üyeleri, aç kalma korkusuyla gün geçtikçe acımasız olmaya başladı. Çocuklara yiyecek verilmiyor, şanslı olanlar yetişkinlerden arta kalanları çalarak yaşamını sürdürüyordu. Biraz yemek için kendilerine yalvaran yaşlıların ise hiç şansı yoktu. Henüz düşkün olmayanlar tarafından acımasızca tekmeleniyorlardı.
* İkinci Dünya Savaşı boyunca 100 bin civarında İngiliz askeri ordudan firar etti.
* Ülkesine hükmettiği süre boyunca keyfi kararlar veren İmparator Caligula, kendi atını senatör ilan etmiştir.
* 17. yy. Avrupa'sında Fransız ve İspanyol elçiler, gittikleri ülkede önce kimin huzura çıkacağıyla ilgili çocuksu bir yarışa girmişlerdi. 1661 yılında bir keresinde Lahey'de dar bir sokakta karşılaşmışlar, kent meclisi sokaktaki parmaklıkları kaldırıp eşit koşullarda geçmelerini sağlayana dek, diplomatlar, bütün gün boyunca yerlerinden kıpırdamadan durmuşlar.
* Roma İmparatorlarından Domatianus, kendisine '' Efendi-Tanrı '' olarak tapınılmasını istemiş, bunu reddeden Hristiyanları ise, ateist oldukları gerekçesiyle idam ettirmiştir.
* 16. yy. Paris'inde Yaz Gündönümü Fuarında, bir hayli ilgi gören kedi yakma törenleri yapılırdı. Büyük bir sahne kurulur ve birkaç düzine kedinin içinde bulunduğu büyük bir ağ alttaki şenlik ateşine indirilirdi. Kralların ve Kraliçelerin de dahil olduğu izleyiciler, acı içinde bağıran hayvanlar yanıp sonunda karbonlaşırken gülmekten yerlere yatıyorlardı. Belli ki zalimlik komik bulunuyordu.

  YORUM YAP / YORUM OKU
AYDIN CAN ÇİÇEK DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin