Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Hilmi Daşdemir

Bir halkoylaması geçti

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi halkoylaması sonucunda 2007 Halkoylaması'nda Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinden sonra ortaya çıkan; hem seçilmiş bir başbakan hem seçilmiş bir cumhurbaşkanı tablosu değişmiş oldu.

Başkanlık ile ilgili son üç yıldır Optimar olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda bir yükseliş trendi var idi. 2014 yılında 38,5 olan destek, 2015 yılında % 41 olmuş, tartışmaların yoğunlaştığı 2016 yılı sonu ve 2017 yılı başında yapmış olduğumuz araştırmada bu oran % 46'ya çıkmıştı. Nisan ayı başında yapmış olduğumuz araştırmada ise bu oran kararsızlar dağıtıldıktan sonra % 53'ü bulmuştu. Ocak başındaki % 13,7'lik kararsız oranının Nisan başında % 10 gibi bir orana düşmüş olması ve destekleyenlerin oranı ile karşı olanlar arasında da % 5'lik bir oran olması ‘'kritik'' eşiğin aşıldığı izlenimi edinmeme sebep oldu. Nitekim de sonuç bizim araştırmamıza çok yakın çıktı. Belki MHP'deki kararsızlar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'nın ‘'federasyon'' ile ilgili yazıp konuştukları ile ilgili ‘'algı'' MHP kararsızlarının ‘'hayır'' demesine sebep oldu.

Bu halkoylaması bir taraftan ‘'nihai'' hedefin gerçekleşmesi olarak görülse de aslında bir başlangıçtır. 15 Temmuz süreci ile ilgili şekillenen toplumsal ‘'bağımsızlık'' mücadelesinin bir köşe taşıdır.

Bundan sonra ana gündem ekonomi olup işsizlik, ekonomik daralma, muhafazakar orta sınıfın talepleri dikkate alınıp politikalar geliştirilmelidir. Türkiye'nin birçok yapısal sorunları var. Bu sorunların üzerine kararlılıkla gidilmeli, 2023 Türkiye'sine Türk Milleti hakettiği şekilde girmelidir.

Türkiye'ye karşı Almanya başta olmak üzere, Hollanda, Fransa, Belçika, Danimarka vb. gibi Avrupa ülkelerindeki tutumu biz 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminde de gördük, bundan sonra da görmeye devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Onlar bildikleri gibi hareket edecekler, yönetemiyecekleri ya da yönlendiremeyecekleri bir Türkiye var artık. 15 Temmuz gibi girişimler ekonomik alanda da devam etmişti. Bundan sonra da devam edecektir. Her zaman söylüyorum. Onlar hedeflerinden vazgeçmiyorlar vazgeçmeyecekler de bize düşen nasıl yönetilmek istiyorsak ona karar vermek ve o yolda yürümektir.

Bu halkoylaması ile yönetim sistemimiz değişti. Buna ilişkin uyum yasalarının yapılması belki ilerde tekrar halkoylamasına gidilmesi gerekecektir. Ama her halükarda bir erken seçim ihtiyacı doğmuştur.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HİLMİ DAŞDEMİR DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin