Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Aydın Can Çiçek

Basübadelmevt

Bu ülkenin bütün aydınları, silah kuşandı Kurtuluş Savaşında, at bindi, mermi attı. Aynı karavanadan nasiplendi Halepli Abdullah'la, bir ideal uğruna şarapnel yedi omuzundan. Küllerin üzerini örttüğü bir avuç köz, palazlanmaya amade bir tutam alaz, General Townshend'in ümüğünü bu şartlarda sıktılar. Ya şimdi dostlarım, ya şimdi; Bir kadının rahminden dünyanın geri kalanına efelenen bir gücün rahmine girmek doğum değildir, doğmuş gibi yapmadılar eskiler, gerçekten doğdular.

Bir insanın, kendi doğduğu topraklara aidiyet hissetmesi için emek veren, o yerin ahalisi değildir genellikle. Kabuğunu kırdığın yerdir mevzin, suyundan içtiğin çeşmedir iksirin ve de ilk sıtmada lanet okumazsın humuslu toprağa. O yüzden '' Efe '' derler benim yurdumda; Zeybek dolanır, o yüzden '' Kabadayı '' derler, fukaranın lehine şamar patlatır. Eskinin yiğidi sığmazdı Alman'ın tasmasına, sığmazdı Amerikan bezine, yatmazdı İngiliz'in dizine. Ya şimdi?

Ortadoğuya, körfeze bakınca, unutturulmuş bir medeniyet yerine siyah likitten başka bir şey görmeyenlerin, işte o sevimsiz zihnin ellerine tutuşturdukları çarmıhla dolaşanlara aydın dediğimiz günler dayandı kapımıza. Ben onlara öyle demiyorum, onlar birbirlerini öyle çağırıyor ve de sesleri herkesten gür, cıvadan ağır. Doymuyor aşağılamalara, doymuyor emperyalist dalkavuğu adımlar atmaya.

Damarımdaki kanı fişekleyen türkülerde onların izi yok, lakin belleyeceğim notaları onlar çizmeye kalkıyor. Efsanelerimde onların rengi yok, ne var ki paleti tutan da onlar. Tohumları onlar ekmez, başakları onlar biçmez, onlar sarmalamaz üşüyen bir bedeni, bir mintanı onlar dikmez... Her şeye rağmen her yerdeler ama, Mezopotamya'nın mirasçısı Anadolu halkının gönlünden başka her yerde. Lağımda söylev çekerler yani, o yüreğe dokunmadığın sürece bana göre lağımdan da aşağı bir yerlerde.

Sünepe iş adamlarından medet uman bunlar, bir ulusu hallaç pamuğu gibi atmaya kalkan rüya fetişistlerine '' ha gayret '' diyen bunlar, ordusunun ayak seslerini Coni lehine '' rap'latan '' ; vampir dişleriyle boğuyorlar Osmanoğlunu, boğuyorlar Selçukluyu, sofrasına oturmadıkları Kürdü kışkırtmaktan, manasına kavuşamadıkları semahı kemik testeresine dönüştürmekten zevk alıyorlar. Bizi vuruyorlar dostlarım, baldırımızı ısıran metalin müsebbibi onlar. Hal böyleyken indirecek miyiz yelkenleri? Hem uğraşmak bu paça bitleri ile, hem de evreni keşfe çıkmak bu haliyle mümkün mü? Asıl şimdi mümkün basübadelmevt. Gerçek başlangıçlar tam da böyle olur. Kalın sağlıcakla...

  YORUM YAP / YORUM OKU
AYDIN CAN ÇİÇEK DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin