Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Başbakan Erdoğan canlı yayınında

Başbakan Erdoğan canlı yayınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. 
 
Başbakan'a soru yönelten gazeteciler; Mehmet Barlas, Sevilay Yükselir, İbrahim Karagül, Nihal Bengisu Karaca, Mustafa Karaalioğlu...
 
İşte Erdoğan'ın sözlerinden satırbaşları: 
 
DİYARBAKIR BULUŞMASI
 
Öncelikle tabi, cumartesi ve pazar günleri Diyarbakır'daki bu buluşma gerçekten birçok yönüyle çözüm sürecini güçlendiren bir adım oldu. 
 
Bu adımın atılmasında, arkadaşlarımın katkıları yanında sayın Barzani'nin buraya katılması, Şivan Perver'in katılması, İbrahim Tatlıses'in rahatsız olduğu halde katılmış olması gerçekten buna büyük bir güç kattı. 
 
İlk gün açılış töreninde yaklaşık 60 bin Diyarbakırlı bir araya geldi. Onlar da bu buluşmayı büyük bir heyecanla kutladılar. 
 
İki gün içerisinde 880 trilyonluk bir açılışı gerçekleştirdik. İşin sosyal boyutunda ise bu buluşma önem arzediyordu. Sayın Barzani'nin oradaki konuşması, televizyonlarla yapmış olduğu görüşmeler de bu buluşmanın bir milad olması bakımından önemliydi. 
 
Gittiğimizde hemen belediyeyi ziyaret ettik. Valiliğimizi ziyaret ettik. Buralarda da bazı görüşmelerimiz oldu.
 
"ŞIVAN PERWER'E VATANDAŞLIK VERMEYE HAZIRIZ"
 
Bu adımları atmak aslında bir cesaret işiydi. 2005'te de söyledik, bunu biz halledeceğiz dedik. Şivan Perver'in 38 yıl aradan sonra kendi ülkesine gelmiş olması ve bu noktadaki tavırlar... Bunlar herhalde üzerinde konuşulması gereken konular. Kendisine de söyledim, vatandaşlık noktasında herhangi bir talebiniz varsa biz bunu da çözmeye hazırız dedik. 
 
"AHMET KAYA'NIN MEZARINI GETİREBİLİRİZ"
 
Zira aynı şeyi merhum Ahmet Kaya'yla ilgili de ailesine, nakl-i kubur yapılması gerekiyorsa biz varız dedik. Buradan gidişi çok farklıydı, ama şu anda da, dönüşü kesinlikle bizim açımızdan kolaydır. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. 
 
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN "KÜRDİSTAN" İFADELERİ
 
Irak Kürdistan Yönetimi ifadesinden birilerinin rahatsız olması, muhalefetin rahatsız olması aslında çok manidar. Ve bunlar hakikaten bizim tarihimizi bilmiyorlar. Yakın tarihi de bilmiyorlar. 
 
Çok yakın bir süreçle alakalı Gazi Mustafa Kemal'in Meclis'teki bazı konuşmalarını getirdim. Ve bunlar Meclis zabıtlarında olan ifadeler. 
 
Bir defa, Irak Anayasası'nda geçen ifade şudur: Kürdistan Bölgesel Hükümeti. Böyle geçer. Kürdistan Bölgesi yasaları diye geçer. Bu onların anayasal ismidir. 
 
Bakınız şu anda benim elimde, -aslı da var- ama bugünkü Türkçe'ye çevrilmiş olarak: TBMM Reisi Mustafa Kemal olarak, tüm Bakanlar Kurulu'nun imzasının olduğu bir kararname var. 
 
Ve bu kararnamede çok ilginçtir, Kürdistan kısmının kati surette Faysal'a biat etmemesinden dolayı İngilizlerin İstanbul'dan Nemrut Mustafa'yı bilcelp Süleymaniye ve havalisine hakim tayin, ve Kürdistan'a İngiliz himayesi vaz eyledikleri gibi... devam ediyor. 
 
Yine bir diğer adım. O da şu. Yine Gazi'yle alakalı bir durum. Bakınız: "Fakat Kürdistan, Lazistan vs. hakkında değil... diye yine bir konuşmasında geçiyor. Doğu, Güneydoğu... buralar Kürdistan diye geçiyor. Doğu Karadeniz de Lazistan diye geçiyor. 
 
Ve altında yine bakınız, "Kürt, Türk, Laz, Çerkez vs... bütün bu İslam unsurları müşterek menafiidir" diyor. Yani hepsini orada bu şekliyle sayıyor. 
 
Aynı şekilde yine, "hiç şüphe etmeyiniz ki, Kürt, Laz vs... reyi sorulduğu zaman burayı vereceklerdir" diyor. Ki konuşmamda da ben Diyarbakır'da bunları aynen kullanmıştım. 
 
Şimdi, bu ifadeleri kullanan Gazi Mustafa Kemal bölücü mü? Bana "bölücü" ifadesini kullananlar o zaman Gazi Mustafa Kemal'in bu ifadelerini nereye koyacaklar, nasıl tanımlayacaklar, nasıl izah edecekler. Bunlar bizim tarihimizde olan şeylerdir. 
 
Eğer işi ta Osmanlı'ya götürecek olursak orada zaten çok açık net herşey ortada.
 
DİYARBAKIR BELEDİYE BAŞKANI'NIN O İFADESİ ŞIK DEĞİL
 
Tabi, Türkiye Kürdistan'ı lafını bizim kabul etmemiz asla mümkün değil. Ben böyle bir ifade kullanmadım. Diyarbakır Belediye Başkanı'nın bu ifadeyi kullanması da tabi ki şık değildir. Bunlar belli yerleri tahrik etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin ismi bellidir. Dolayısıyla bu isim üzerinde herhangi bir spekülasyona gitmenin bir anlamı yok. Kendi bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak geçer. Biraz daha kuzeye çıkarız, Doğu Anadolu Bölgesi olarak geçer. Ama burada bu tür şeyler toplum içerisinde yeni yeni rahatsızlıklara neden olur ki, bu tür ifadeyi kullanması veya bunu adeta dayatır gibi böyle güzel bir haftasonundan sonra böyle bir açıklamanın yapılması şık değil. 
 
  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin