Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Barış gücünün görev süresi uzatıldı

Barış gücünün görev süresi uzatıldı

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 6 aylığına uzatılmasını öngören kararı kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 6 aylığına uzatılmasını öngören kararı kabul etti.
Türkiye Konsey'de yapılan oylamada "hayır" oyu verdi.

15 üyeli Konsey'de düzenlenen toplantıda UNFICYP'in görev süresinin 6 aylığına uzatılmasını isteyen karar tasarısına 14 ülke "evet" oyu verirken toplantıda Türkiye'yi temsil eden Büyükelçi Ertuğrul Apakan da elini kaldırarak "hayır" oyu verdi. Oylamanın sonucunda karar tasarısı 14'e 1 karşı oyla kabul edilmiş oldu.

Kararın kabulüyle yarın görev süresi dolacak olan UNFICYP'in görev süresi 15 Haziran 2010'a dek 6 aylığına uzatılmış oldu.

Büyükelçi Apakan kararın kabulünün ardından Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini açıklayan bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin 1964'te UNFICYP'in kurulması arkasındaki niyete hiçbir zaman karşı çıkmadığını belirten Apakan, UNFICYP'in asıl kurulma nedeninin adadaki Kıbrıslı Türkleri korumak olduğunu vurguladı. "Bizim itirazımız her zaman bu kararların alınma yöntemine ve kullandığı dile karşı olmuştur" diyen Apakan, 1964 yılında UNFICYP'i kuran 186 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının ve o zamandan bugüne gücün görev süresini uzatan tüm BMGK kararlarının hep "Kıbrıs hükümetinden" söz ettiğini belirtti.

Büyükelçi Apakan 1959 Londra ve Zürih antlaşmalarıyla kurulan ortaklık devletinin, yani "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin ve "Kıbrıs hükümetinin" 1963 yılında Rumların Kıbrıslı Türkleri tüm ortaklık devleti kurumlarından zorla atmasıyla aynı yıl yıkıldığını anımsattı. O zamandan beri Kıbrıs'ın tümünü ne yasal ne de fonksiyonel olarak temsil eden ortak ve anayasal bir hükümet bulunmadığının altını çizen Daimi Temsilci, adadaki iki halkın da kendi yönetimleri altında ayrı bir şekilde yaşadıklarını vurguladı. Apakan adadaki Rum idaresini adanın tümünün hükümeti gibi algılayan bu yanlış yaklaşımın da 45 yıldan fazla bir süredir Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulma yolundaki ana engel olduğunu belirtti.

UNFICYP'in adanın kuzeyinde Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve işbirliği nedeniyle görev yapabildiğini anlatan Daimi Temsilci, ancak Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması kararlarında Ada'da iki tarafın da rızasının açıkça alınması gerektiğini, ancak bugün alınan kararın da yine bunu yapmadığını, yani Kıbrıs Türk tarafının rızasının alınmadığını vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un raporunda UNFICYP'in ileride hangi rolü oynayacağına Adadaki iki tarafın karar vereceğini söylediğini ifade eden Daimi Temsilci, "UNFICYP'in geleceğiyle ilgili olarak Kıbrıs Türklerinin söz söyleme hakkı varsa, bugün rıza (UNFICYP'in görev yapmasıyla ilgili) neden Kıbrıs Türklerinden alınmıyor? Bu bir çelişki" dedi.

Türkiye'nin "Genel Sekreterin iyi niyet misyonunu tamamen desteklediğini" belirten Apakan, Türkiye'nin iki kesimlilik, siyasi eşitlik, iki kurucu halkın eşit statüsü olan BM parametreleri temelinde ortaklık devleti kurma amacıyla sürdürülen müzakerelerde elde edilen güçlü ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını belirtti. İki liderin 23 Mayıs 2008'te kabul ettiği üzere bu yeni ortaklığın bir federal hükümeti ve eşit statüye sahip 2 kurucu devleti olacağını anımsatan Daimi Temsilci Apakan, bu kapsamda Türkiye'nin Genel Sekreter Ban'ın Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer'ın ve ekibinin çabalarına tam destek verdiğini bildirdi.

Kararın ardından KKTC'nin New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri de BM'de gazetecilere bir açıklama yaptı.
  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Siyaset Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin