30 Mayıs 2015 Cumartesi | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Sisi'ye karşı imza kampanyası
Sneijder: Fenerbahçe'de asla oynamam
Erdoğan'dan 4 dilde fetih mesajı
Yıldız Tilbe'nin uyuşturucu davasındaki 'martılı' ifadesi
Hakkari'de bir terörist teslim oldu
Diyarbakır'da HÜDA-Par konvoyuna saldırı
CHP'li seçmen başörtülülere fahişe dedi!
Fenerbahçe'de İsmail Kartal kararı
Erdoğan ve Davutoğlu dünyanın en büyük posterinde
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

ÖSS'de tercihler ne zaman?

ÖSS ve YDS'de sınav sonuç belgelerini bir-iki hafta içinde alacak olan adaylar tercih yapma işlemlerine 23 Temmuz'da başlayacak
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınav sonuç belgelerinin bir-iki hafta içinde adayların eline ulaşmış olacağını, tercih yapma işlemlerinin 23 Temmuz'da başlayarak, 3 Ağustos'ta sona ereceğini, yerleştirme sonuçlarını ise 20 Ağustos'tan önce açıklamayı planladıklarını bildirdi.

Yarımağan, Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun basılma ve dağıtılma işleminin 10 gündür yapıldığını, adayların kılavuzu ortaöğretim okulları, ÖSYM sınav merkezleri ve ÖSYM bürolarından 3 YTL karşılığında temin edebileceğini bildirerek, kılavuzun Pazartesi gününe kadar tüm okullara ulaşmış olacağını söyledi.

Adayların bu kılavuzu edinerek, yüksek öğretim programlarını incelemeleri gerektiğini ifade eden Yarımağan, Cumartesi gününden itibaren de kılavuzun elektronik kopyasının ÖSYM'nin internet sayfasında yer alacağını ve kılavuza buradan da erişmenin mümkün olacağını kaydetti. Yarımağan, kılavuzun basım ve dağıtımı işleminin 16 Temmuz'da tamamlanacağını söyledi.

Bu yıl, geçen yıla göre puan hesaplamada bir değişiklik yaptıkları için kılavuzda yüksek öğretim programlarının minimum puanlarını ve başarı sıralarını geçen seneki gerçek değerleriyle vermediklerini belirten Yarımağan, "Bu seneki kurallar geçen sene uygulanmış olsaydı ne elde edilirdi, bulduk ve bu simülasyonla, bu benzetimle bulduğumuz değerleri kılavuza koyduk. Dolayısıyla adaylar, öğrenecekleri puanları ve başarı sıralarını hiçbir dönüştürmeye gerek kalmadan doğrudan doğruya kılavuzdaki yüksek öğretim programlarının 2006'daki minimum puanları ve başarı sıralarıyla karşılaştırabilirler" dedi.

Yarımağan, adayların kılavuzdaki bilgiler dışındaki başka bilgilere de fazla bakmamaları önerisinde bulunarak, geçen seneki gerçek bilgilerin yanıltıcı olabileceğine dikkati çekti.

"Tercih yaparken adayların puanlar yerine başarı sıralarını kullanmalarının daha doğru olacağını düşündüklerini" ifade eden Yarımağan, "Adayların tercihlerini dar bir puan aralığından değil, daha geniş bir puan aralığından yapmalarının yerleşme açısından daha doğru, daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Adaylara bunu öneriyoruz" diye konuştu.

ÖSYM'nin internet sayfasında tercih işlemlerinde adaylara yardımcı olacak bir rehber bulunduğunu, adayların bundan yararlanabileceğini belirten Yarımağan, adayların tercihlerini göndermek için de bir başvuru merkezi, yani bir okul veya sınav merkezi yöneticiliğine gidebileceklerini, bireysel olarak internetten de tercihlerini yapabileceklerini söyledi.

Yarımağan, internet kullanımında deneyimli olmayan ve hata yapmaktan korkan adayların tercihlerini, okullara veya sınav merkezlerine giderek, bir öğretmen ya da görevli nezaretinde yapmalarının daha sağlıklı olacağını düşündüklerini ifade etti.


23 Temmuz'da başlıyor


Adayların sonuçlarını bugünden itibaren öğrenmeye başlayacaklarını belirten Yarımağan, tercih yapma işleminin 23 Temmuz'da başlayacağını ve 3 Ağustos'ta sona ereceğini bildirdi. Bu sürenin uzatılmayacağına dikkati çeken Yarımağan, adaylara, "sonuç belgesinin gelmesini beklemeden puanlarınızı, başarı sıralarınızı öğreniniz, kılavuzu edininiz. Tercih yapacağınız yüksek öğretim programlarını belirleyiniz. Eğer tercihlerinizi bir okul aracılığıyla yapacaksınız, randevu alınız ve zamanında, 3 Ağustos'tan önce tercihlerinizi belirleyiniz" önerisinde bulundu.    DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
nediyor
  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
Hangi takımı tutuyorsunuz?
DOLAR
EURO
BİST
63.54
ALTIN
Hava Durumu
ISTANBUL   23 / 16
İlginç Bilgiler Haberleri
Hür Soru Hür Cevap Haberleri
Acil kayıp aranıyor Haberleri
Sevimli Patiler Haberleri
HürYaşam Haberleri
Astroloji Haberleri
Yerel Haber Haberleri
English News Haberleri
Ramazan Haberleri
Siyaset Haberleri
Spor Haberleri
Dünya Haberleri
Medya Haberleri
Ekonomi Haberleri
Oyun Haberleri
Sosyal medya Haberleri
Magazin Haberleri
Avrupa Birliği Haberleri
Sağlık Haberleri
Belediyeler Haberleri
Anasayfa
Künye
İletişim
Reklam
Facebook
Twitter
Sitene Ekle
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.