Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
İşte Teyo pehlivan ve palavraları

İşte Teyo pehlivan ve palavraları

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na , 'Desteksiz atmayla bir şey elde edilse Erzurumlu Teyo Pehlivan cihan padişahı olurdu' diye yüklenen Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği Teyo Pehlivan ve fıkraları.

"Tel Aviv'e seslendim, cevabı Keşan'dan geldi" diyerek CHP lideri Kılıçdaroğlu'na , "Desteksiz atmayla bir şey elde edilse Erzurumlu Teyo Pehlivan cihan padişahı olurdu" diye yüklenen Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği Teyo Pehlivan'ı araştırdık.

Teyo Pehlivan kimdir?

Teyyo Pehlivan, Erzurum'un Pasinler (Hasankale) ilçesinde doğdu. 1999 da, 86 yaşındayken hayatını kaybeden Teyyo Pehlivan ardında birkaç kitap dolduracak kadar mizahi hatıra bıraktı.

Yalancılığı ve hazır cevaplılığıyla ünlü olan Pehlivan'ın hayal dünyası oldukça geniş ve renkliydi. Gerçekte yaşamış gibi büyük bir ciddiyetle anlattığı hayalleri, en az Karadeniz fıkraları kadar şaşırtıcı ve komikti. Hazır cevaplılığıyla da en az Nasreddin Hoca fıkraları kadar tebessüm oluşturmaktaydı yüzlerde. 

Onun söylediği veya ona atfedilen pek çok fıkra ve palavra vardır.
Asıl adı Şeyh İDE olan Teyo Pehlivan, Hasankale'nin Ağaç minare Mahallesi'nde dünyaya gelir. Orta halli bir ailenin üç çocuğundan biridir.
Halk arasında Teyo Pehlivan lakabıyla ünlenir. Çocukluk günerinden itibaren hayal kurmayı ve hayal aleminde yaşamayı sever. "Dünyanın işi bitmez!" diyerek kendi uydurduğu dünya içinde, zevkli ve heyecanlı saatler yaşar.

Aile fertlerinin yanı sıra, sağdan soldan aldığı yardımlarla geçinen Teyo'nun, görünürde fazla şatafatlı bir hayatı yoktur. Ancak hayal dünyası içinde en zengin kişi odur. Dünya liderleri ile konuşur, pahalı otellerde kalır, lüks arabalara biner ve ünlü artistlerle düşer kalkar.
Teyo'nun sanal bankasında milyarlarca doları vardır. Hatta, Amerikan Merkez Bankası, Teyo Pehlivanın emrinde çalışır.

İşte Teyo Pehlivan'ın palavralırı...

Teyo pehlivan ihtilal dönneminde başından geçen bir olayı kahvede anlatır" ankarada kızılayda ferrarimle dolaşırken birden önüme solcular çıktı tam geri fitese taktım gaçacam voliyov sağcılarda arkadan gelir.

"teyo abi sen neyittin "ğardaş baktım olacağı yok Yan fitese taktım yan yan elemi ğaçiram.


-Yaklaşan seçimler genç kaymakamda derin bir merak uyandırır. Köylü hangi partiden yana oy kullanacaktır? Kasaba bürokratlarından bir kaçını da ardına takan kaymakam bir dağ köyüne doğru yola koyulur. Mevsim bahar, suların coşkun zamanı.. Köyün altından akan dere bir türlü geçit vermez. Kaymakam bağır çağır köy muhtarına sesini duyurur; muhtar gelir davetsiz misafirleri sırtlayarak teker teker sudan geçirir.

Konuklar köy odasında ikramlandıktan sonra kaymakam muhtarı yoklar.

"-Seçimlere de bir şey kalmadı muhtar, köylünün oyları bu sefer iktidara mı gider yoksa muhalefete mi?

Muhtar içini çeker:

"- Kaymakam bey bugün sizi sırtlayıp geçirdiğim dere var ya, geçenlerde keza merkezinden hanımlarımla dönerken yine o su karşımıza çıktı. Çaresiz sıra ile hanımları sırtlayıp karşıya geçirmem gerekti. Suyun tam ortasında zorlanırken küçük hanım "Efendi ne dersen, böyük hanım mı daha hafif yoksa ben mi? Diye sormaz mı?

Zaten burnumdan soliram, dedim ki:

"-O ki, ik(ini)z de beni eşşek edip dalıma (sırtıma)bindiz; seni de zuggum dutsun, oni da..!


-Pasinlerin kurtuluşunda Belediye Baskanvekili Sabih Pasin heyecanlı bir nutuk çekiyor :
-Ermeniler saldırdi, ahan bu ot yığınlarına kadar geldiler, biz
saldıranda da ano çeşmenin yanından kaşdı cannarıni zor gulturdular.
Nutku dinleyen ve o günleri yaşamış yaşlı bir kadın itiraz edip:
-Ola Sebih atma atma.. Sen ne annadirsan, sen o günleri gördün mü ki, diye sorar.
Buna sinirlenen Başkanvekili
- Pohh yeme Behile, bu bir nutuktur! Ne söyler söylerem.!

ATATÜRK İLE AVA GİTTİM

Rahmetli Atatürk, İsmet İnönü birde ben Suriye sınırına ava gettik, elimizde mavzerler var, birde ne görim havada bir bölük durna dönüp durir, ilkin Atatürk ateş etti, vuramadi, sonra İnöni atdi oda vuramadi, ben elime mavzeri alıp ya Allah Bismillah diyip tetige toğundum, birde bağdım bir bölik durna ayağımın dibine düşti, hemen Atatürk yanıma gelip sırtımı sıvazladi "Aferim Teyyo eyi atıcıymışsan" dedi.

TÜRKAN ŞORAY BANA AŞIK

Türkan Şoray Erzurum"a filim çevirmeğe gelmiş. O zaman benim de delikanlı çağım. Tutuldi kadın… Sabah akşam birlihteyih, 'Teyyo diyir başka bir şey demir. Birgün Türkan golumda bizim eve dogri gidirih. Esnaf işini bırakmış bizi gollir. Ele süzirler, sanki heç garı görmemişler.

AT İLE AMERİKA

"Elizabet o gün Amerika"dan beni aradı. Bir at bul bul yanima gel dedi. Garıdaki güzelliği bir görsez anam avradım olsun yayan gidersiniz.

KARTALI YAKALADIM

Bir gün uçakla Ankara"ya gidirem. Elimi de camdan çıkarmışam, bir baktım bir gartal, hemen elimi uzattım, yakaladım aldım gartalı içeri. Ola bi baktım, hostesler nasıl cıvılir, nasıl cıvılir. Neyse bende gorkutmiyim zavallı gızları dedim ve bıraktım gartali, uçtu gitti.

CUMA NAMAZI

Cuma vaktidir. Cemaat camiye giderken Teyyo istifini bozmadan oturmaktadır. Biri sorar:
''Pehlivan sen camiye gelmir misen?''
Teyyo yanıt verir:
"Ula oğlum 40 sene gıldım bir randıman alamadım. ""

-İngiltere Cumhurbaşkanı Atatürk"ü ziyarete gelmiş Ankara"ya.
Erzurumlu Teyo Pehlivan da tesadüf, Mustafa Kemal"in yanındaymış. Erzurum"un bir meselesi varmış, kentin ileri gelenleri çok rica etmiş. “Ata seni kırmaz, n"olur şunu bi hallediver” demişler,

Teyo Pehlivan da bu nedenle Gazi"ye gelmiş. Bir ara Atatürk"le İngiliz Cumhurbaşkanı satranç oynamaya karar vermiş. Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı"na: “Oynayalım ama, yenersem bana ne vereceksin?”
demiş. Bunun üzerine İngiliz:
“Yenersen Kuzey İrlanda"yı sana veririm. Ben yenersem sen ne vereceksin?” demiş. Gazi biraz düşünmüş:
“Eğer ben yenilirsem sana Doğu Anadolu"yu veririm”
cevabını vermiş. Bunu duyan Teyyo Pehlivan hemen itiraz ederek:
“Oo, Paşam, bizim ev n"olacak o zaman?”
diye sitem etmiş. Atatürk:
“Doğru. Doğu Anadolu"yu veririm ama Teyyo"nun evi hariç”
Bu kez itiraz sırası İngiltere Cumhurbaşkanı"na gelmiş:
“Teyyo Pehlivan"ın evi yoksa ben Doğu Anadolu"yu ne yapayım”
demiş ve satranç oynamaktan vazgeçmişler.

-Yine günahı sevabından çok olan bir Erzurumlu cehenneme gider. Bunu ateşe atıp üstüne kapıyı kapatırlar. Ateşte yanan herkes bağırır­ken Erzurumlunun sesi duyulmaz. Bunu merak eden zebaniler durumuna bakmak için cehennemin kapısını açınca Erzurumlu bağırır:

"Ola gardaş kapiyi kapatın da... Daha yeni gemiklerim ısınmiya başladi."

Teo Pehlivan Asker

teo pehlivan bi gün ferhat paşa ile kıbrıs sorununu görüşür ferhat paşa teo ya der ki ya teo der bizim uçaklardan birinin pılotu yok sen pılot olurmusun der allem eder kallem eder teo yu ikna eder teo uçağa biniyor vitesi boşa olıyor çalıştırıyor vites 1 de hafiften kalkış yapıyor 2 3 dreken havalanıyor sağ camı açıp kolunu uzattıktan sonra karşıdan bi uçak buna sellektör yapıyor teo hemen önünü kesiyor çek lan sağa diyiyor askerde buna diyiyor ki ya teo diyor allah aşkına sen bu isşe kairıma dior nese teo yoluna devam edior koyoyur orhan babanın kasedini dinleye dinleye yoluna devam ediyor.

-işsiz erzurum gençleri teyyo pehlivan'ın etrafında televizyon izlemektedirler. tvde bülent ecevit hükümeti eleştirmektedir.. teyyo pehlivan bir iç çeker ve: "ecevit'e az öğüt vermedik okulda, bak nerelere çıktı adam" de. kimse inanmaz tabi. yalan derler, atmasyon derler. teyyo dayanamaz "kalkın ankara'ya gidiyoruz" der. köy aralarında para toplar bir grupla gider kahramanımız. ecevit onu kapıda karşılar. hürmet eder gönderir. yine bir gün cumhurbaskanı demirel konusmaktadır. teyyo yine tvye bakar, "az destek vermedik bu adama, bak nerelere geldi". yine kimse inanmaz, yine ahali toplanır, yine ankara yolları ve yine hürmet, devlet reisinden. bu sefer milletin ağzı yanmıstır, paraları da gitmistir ya bir müddet ses çıkartmazlar ta ki clinton tvye çıkana dek. teyyo yine bir iç çeker, "şu clinton'a az telefonda öğüt vermedim, az sohbet etmedik yüzyüze. bak nelere geldi" der. gençlerde zaten böyle hata bekledikleri için teyyo'yu yalancı çıkartmak adına hemen bir amerika turu ayarlar. beyaz saray önlerine gelirler ama baskan koruması jack bauer sadece bir kişiyi içeri alabileceğini söyler.

Bunun üzerine pehlivanımız içeri girer. yarım saat geçer ses yok. bir saat geçer ses yok. merak içinde köylü. ne yapalım ne edelim derken sokaktan kareem abdul jabbar geçmektedir. yanısırlar hemen. müslüman adam kıracak değil ya onları. "abi be şu bi zıplasanda içeride ne oluyor, bitiyor bize mi söylesen. meraktan catladık." kıramaz bu isteği kerim abdulcabbar. zıplar şöyle bir iki kere. döner köylülere. "yav içeride bizim teyyo pehlivan var ama diğerini tanıyamadım" der.

Kanal 7'de yayınlanan "Fıkralarla Türkiye'nin en sevilen bölümlerinden birisi palavracı 'Teyo pehlivan' tiplemesinden bir bölüm.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin