01 Nisan 2015 Çarşamba | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Terörist Şafak Yayla 2011'de böyle gözaltına alınmış
Savcıyı şehit eden teröristin annesi konuştu
Avrupa Konseyi Savcı Kiraz'a yapılan saldırıyı kınadı
TSK'dan 'Balyoz' açıklaması
Şehit Mehmet Selim Kiraz terzilik yaparak okumuş
Merve Boluğur, Kim Kardashian'a özendi
HDP'li vekil de teröristlere sahip çıktı
CHP'li Hüseyin Aygün teröristleri savundu
Savcının can havliyle panik butonuna bastığı ortaya çıktı
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

İşte KONDA'nın son seçim anketi

AK Parti’nin 330 milletvekilini aşamaması halinde anayasa görüşmelerinde Meclis kilitlenir..

08.06.2011 10:06Başbakan Tayyip Erdoğan seçim konuşmalarında, 12 Haziran seçimlerinin ardından Meclis’te 367 vekil sayısını yakalamaları halinde, hazırlamayı vaat ettikleri yeni anayasayı referanduma götürmeyeceklerini belirtiyor. Ancak bu vekil sayısı için AKP’nin yüzde 50’nin üzerinde bir oy alması gerekiyor.

KONDA Araştırma şirketinin deneyimli isimlerden Bekir Ağırdır Taraf’tan Metin Altıok'a yaptığı açıklamada “Son derece kritik bir seçimle karşı karşıyayız. AK Parti’nin 330 milletvekilini aşamaması halinde anayasa görüşmelerinde Meclis'in kilitleneceğini tahmin etmek zor değil” dedi. T

BMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise “Yeni Anayasa Türkiye’nin meselesidir. Böyle bir durumla karşılaşacağımızı sanmıyorum ama 330 vekil altında kalırsak da partilerin kapısını çalarız, olmazsa millete havale ederiz“ şeklinde konuştu.

330'UN ALTI MECLİS'İ KİLİTLER

2007 genel seçim sonuçlarını birebir tahmin eden KONDA’nın önemli isimlerden Bekir Ağırdır, sene başındaki araştırmalarına dayanarak olası senaryolara dair şunları söyledi: “Göç nedeniyle Batı illerinin nüfusunda bir artış oldu. Haliyle bu illerin milletvekili sayılarını da artırdı. Ancak söz konusu artışın ağırlıklı Batı’da olması, seçmenlerin oylarının bu kentlerde güçlü olan CHP’ye kayacağı anlamına gelmez. Göç nedeniyle kentlerin milletvekili sayılarının değişmesinin ardından partilerin alacağı oy oranında, gelenlerin yerleşik karakterlerini ne derece korudukları belirleyici olacak. Son derece kritik bir seçimle karşı karşıyayız. AK Parti normalde yüzde 46-47’yi geçtiğinde 330 milletvekiline ulaşabilir. Yüzde 50’nin birkaç puan üstünde ise 367 sayısına ulaşabilir. Perşembe günü son araştırmamızı kamuoyuna duyuracağız. Ancak kişisel görüşüm AKP’nin 330 vekilin altında kalması halinde anayasa oylamaları sırasında Meclis’in kilitleneceğidir. Şu anki tablo bunu gösteriyor.”

MHP’NİN OYLARI PAYLAŞILIR

Ağırdır “MHP’nin baraj altında kalması halindeyse yüzde ona denk gelen 42-46 arası vekilin, kaba bir hesapla 25’inin AK Parti’ye, 20’sinin de CHP’ye katabileceğini tahmin etmek mümkün” şeklinde konuştu. Dört partiyle referandum olur TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Adayı Burhan Kuzu ise Taraf’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “İster 330’u aşalım isterse 367’yi geçelim, kaç vekil çıkartırsak çıkartalım, yeni anayasa konusunda biz tüm partilerle uzlaşı arayacağız. Bunu Sayın Başbakan da ifade etti. Ancak bu konu sadece AK Parti’nin değil Türkiye’nin meselesidir. Bana 330 vekile ulaşamamanız halinde ne olur diyorsanız da, yine yapacağımız şey diğer partilerin kapısını çalmaktır. Ama yok biz anayasa istemiyoruz derlerse de millete havale ederiz. Eğer parlamentonun dörtlü yapısı sürerse anayasayı referandumla değiştirebilecek güce sahip oluruz”


Bu Haber 4298 kere okunmuştur.
 •     DİĞER SEÇİM HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  2.60
  EURO
  2.79
  BİST
  63.54
  ALTIN
  99,4
  Hava Durumu
  ISTANBUL   15 / 8
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.