27 Mayıs 2015 Çarşamba | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
İşte dünyanın en güçlü kadınları
İstanbul'da elektrik kesintisi
Kendi enerjisini üreten Ekokapsül
ATM'lerden para kesilecek
Kürtçe Kuran mealine yoğun talep
Beşiktaş ilk transferini yaptı
Erdoğan TİGEM Tesisleri toplu açılış töreninde konuştu
AK Parti'den yeni seçim şarkısı
Sibel Can: Ona söz verdim
Hürhaber Logo
SON
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     TÜMÜ
DAKİKA!
Aziz Yıldırım yeniden aday!

İlber Ortaylı'ya zor ATATÜRK sorusu

İlber Ortaylı, Atatürk ajan mı sorusuna 'Atatürk köylüdür. Köylüden Yahudi olmaz' dedi.

13.03.2011 12:58Prof. Ortaylı, Londra'daki konferansta bir dinleyicinin Atatürk'ün ajan olup olmadığını sorması üzerine 'Atatürk köylüdür. Köylüden Yahudi olmaz' dedi

İKİ AVRUPA VAR
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Londra'da, Turkish Forum UK tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Konuşmasında Ortaylı şöyle dedi: 'İki tane Avrupa var, biri İtalya, biri İngiltere. İtalya, klasik kültürü ve Avrupa'nın bütün klasik kurumlarını yaratan ülkedir ve asıl Avrupa burasıdır. Maalesef Türk dünyasında İngiltere, İngiliz filolojisi kürsülerinde daha çok klasik İngiliz edebiyatı üzerinde birtakım tezlerle sınırlıdır. Fakat İngiltere'yi öğrenmek lazım.' ABD'nin dünya politikasını yürütenlerin Amerikalı olmadığını söyleyen Ortaylı, Amerika'nın akıl hocasının İngiltere olduğunu belirtti.

NE OLDUĞU BELLİ
Washington'da önemli kararların hepsinin İngilizlerin katılımıyla alındığını kaydeden Ortaylı, 'İngiliz politikası bilgisi olmadan, Amerikalıların doğru adım atması mümkün değildir' görüşünü ifade etti.

Ortaylı, bir dinleyicinin, 'Son zamanlarda Atatürk'ün Yahudi ve İngiliz ajanı olduğuyla ilgili bazı internet sitelerinde iddiaların yer aldığını' söylemesi üzerine, 'Atatürk'ün ne olduğu belli. Atatürk köylüdür. O karga hikayesinin üzerinde onun için çok dururlar. Köylüler Yahudi olmaz' ifadelerini kullandı. Ortaylı, Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili bir soruya, 'Ben Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun neo-osmanlıcı hayalinin olduğunu zannetmiyorum' karşılığını verdi. 'Eksen kayması' tartışmalarına da değinen Ortaylı, Türkiye'nin eksen değiştirip değiştirmediği konusundaki samimi kanaatinin 'belirsiz' olduğunu söyledi. Ortaylı, 'Çünkü ifade edilen her şeyin doğru olduğunu söyleyemem. Eksen değiştirmek çok ciddi bir olaydır. Sabahtan akşama mümkün olacağını zannetmiyorum' diye konuştu. Batı Avrupa kültüründe, diplomasi çevrelerinde eksen değiştirmeden kolayca bahsedildiğini ifade eden Ortaylı, 'Bilhassa matbuatında öyle. Bu bir enformasyon eksikliğidir. Diplomasi çevrelerinde bunun çok ciddi olarak tekrarlandığı kanısında değilim' dedi.


Bu Haber 3771 kere okunmuştur.
 •     DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  EURO
  BİST
  63.54
  ALTIN
  Hava Durumu
  ISTANBUL   24 / 18
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.