02 Mart 2015 Pazartesi | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Erzurum'da jandarmadan 3 büyük operasyon!
İşte Apple'ın akıllı saatinin çıkacağı kesin tarih!
Özge Ulusoy'dan takipçisine tepki: Esas cahil sizsiniz
'Çözüm Masası' programının kanalı değişti
Merkez Bankası'ndan dolara müdahale
Ünlü diyetisyenin ölüm nedeni belli oldu!
Demirtaş: Geçmişe göre daha iyi bir noktadayız
Hakan Albayrak: Hakan Fidan Dışişleri Bakanı olmalı
Erdoğan, Hazreti Peygamber'in kabri başında namaz kıldı
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

İftirasını tekzip etmek Zelyut'un zoruna gitti

Güneş Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, yazısına tekzip kararı veren hakimi HSYK üzerinden tehdit etti!

13.08.2012 14:08HÜR HABER / HABER MERKEZİ
M. Fatih GEDİMAN

Rıza Zelyut iftira attığı İHH yardım vakfının adalete başvurması üzerine günlerce köşesinden tekzip yayınlamak zorunda kalınca küplere bindi!

KÖŞESİNDEN HAKİME TEHDİT!

Güneş Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, yazdığı bir yazıyla ilgili tekzip kararı veren hâkime basında örneğine pek rastlanmayacak şekilde saldırdı. Zelyut, yazısında kararın altında imzası olan yargıç Onur Özsaraç’ın yasaları çiğnediğini söyleyecek ve onu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyet edecek kadar ileri gitti.

İHH’YA DELİLSİZ İFTİRA
Zelyut’un tekzip yiyen yazısı, Güneş Gazetesi’nin 11 Nisan 2012 tarihli nüshasında yer alan “Ey Müslüman işadamı” başlıklı yazının “Deniz Feneri’ne altın ödül” ara başlığını taşıyan kısmından oluşuyor. Zelyut, bu yazıda İsrail’in 9 vatandaşımızı katlettiği Mavi Marmara seferini düzenleyen İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) 1994 yılında Bosnalı Müslümanlar için topladığı parayı “iç ettiğini” hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan yazmıştı. Zelyut yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Önce IHH var idi. 1994'te Bosnalı Müslümanlar için topladığı parayı Refahlılarla iç edince yıldızı söndü. Yerine Deniz Feneri geldi. İnsanların yoksulluklarını ve iyilik duygularını, inançlarını sömürerek paralar topladılar.

Yüzyılın yolsuzluğu denilen işe bulaştılar. Yıldızları sönünce IHH yeniden ortaya çıktı; Filistin’e Mavi Marmara gemisi ile cihada bile gitti. Kandırıp gemiye aldıkları günahsız insanlar İsrail baskınında can verdiler onlara bir şey olmadı nedense...

Nasıl olsa bu millet, AKP’liler ne  yaparsa yapsınlar; ‘Devam  edin!’ demiyor mu? Milli irade istiyorsa çalarız da, adamı zindanlarda çürütürüz de arkadaş!”

HÂKİME ZEHİR ZEMBEREK SATIRLAR
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Onur Özsaraç, İHH’nın başvurusu üzerine, tekzip metninin Rıza Zelyut’un köşesinde yayınlanmasına hükmetti. Kararda, yazıda İHH’nın tüzel kişilik haklarına saldırı niteliğinde ifadeler bulunduğu ve yazının basın özgürlüğü kapsamında eleştiri sınırlarını aştığı kanaatine varıldığı belirtildi. Bu çerçevede cevap ve düzeltme metninin 5187 sayılı yasanın 14. maddesi uyarınca yayınlanmasına hükmedildi. Ancak Zelyut, cevap yazısını, kendi yazısından uzun olduğu gerekçesiyle ilkin yayınlamadı. Oysa kendi yazısı 33 satırdan, cevap yazısı ise 30 satırdan oluşuyordu. Zelyut daha sonra tekzip yazısını yayınladı ama kararı veren hâkim hakkında zehir zemberek bir yazı kaleme aldı. Zelyut’un o yazısının bazı kısımları şöyle (İmla hataları yazara ait):

“İki gündür; bu köşeyi IHH kısaltmasıyla bilinen ve İnsani Yardım Vakfı denilen malum vakfın tekzip yazıları doldurdu. O iki tekzip kararını, bu biçimde veren hâkim Onur Özsaraç, Basın Kanunu’nu çiğnemiştir.

Soruyorum: Sayın Yargıç, ilgilisi olduğu yasayı mı bilmiyor yoksa IHH’cilere şirin gözükmeye mi çalışıyor? Bu tekzip kararlarını ölçüye aykırı biçimde veren bu yargıcı; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet ediyorum.

Bugün ortalıkta Bakire Meryem edasıyla dolaşıp bize uydurup propaganda metnini tekzip diye yollayan IHH’ciler! O yıllarda aleyhinizde, benim yazdığımdan daha ağır yazılar çıkmadı mı?..."


Bu Haber 3055 kere okunmuştur.
 • M. Fatih Gediman,
 •     DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  2.51
  EURO
  2.81
  BİST
  63.54
  ALTIN
  97,45
  Hava Durumu
  ISTANBUL   12 / 7
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.