Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
İftirasını tekzip etmek Zelyut'un zoruna gitti

İftirasını tekzip etmek Zelyut'un zoruna gitti

Güneş Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, yazısına tekzip kararı veren hakimi HSYK üzerinden tehdit etti!

HÜR HABER / HABER MERKEZİ
M. Fatih GEDİMAN

Rıza Zelyut iftira attığı İHH yardım vakfının adalete başvurması üzerine günlerce köşesinden tekzip yayınlamak zorunda kalınca küplere bindi!

KÖŞESİNDEN HAKİME TEHDİT!

Güneş Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, yazdığı bir yazıyla ilgili tekzip kararı veren hâkime basında örneğine pek rastlanmayacak şekilde saldırdı. Zelyut, yazısında kararın altında imzası olan yargıç Onur Özsaraç’ın yasaları çiğnediğini söyleyecek ve onu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyet edecek kadar ileri gitti.

İHH’YA DELİLSİZ İFTİRA
Zelyut’un tekzip yiyen yazısı, Güneş Gazetesi’nin 11 Nisan 2012 tarihli nüshasında yer alan “Ey Müslüman işadamı” başlıklı yazının “Deniz Feneri’ne altın ödül” ara başlığını taşıyan kısmından oluşuyor. Zelyut, bu yazıda İsrail’in 9 vatandaşımızı katlettiği Mavi Marmara seferini düzenleyen İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) 1994 yılında Bosnalı Müslümanlar için topladığı parayı “iç ettiğini” hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan yazmıştı. Zelyut yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Önce IHH var idi. 1994'te Bosnalı Müslümanlar için topladığı parayı Refahlılarla iç edince yıldızı söndü. Yerine Deniz Feneri geldi. İnsanların yoksulluklarını ve iyilik duygularını, inançlarını sömürerek paralar topladılar.

Yüzyılın yolsuzluğu denilen işe bulaştılar. Yıldızları sönünce IHH yeniden ortaya çıktı; Filistin’e Mavi Marmara gemisi ile cihada bile gitti. Kandırıp gemiye aldıkları günahsız insanlar İsrail baskınında can verdiler onlara bir şey olmadı nedense...

Nasıl olsa bu millet, AKP’liler ne  yaparsa yapsınlar; ‘Devam  edin!’ demiyor mu? Milli irade istiyorsa çalarız da, adamı zindanlarda çürütürüz de arkadaş!”

HÂKİME ZEHİR ZEMBEREK SATIRLAR
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Onur Özsaraç, İHH’nın başvurusu üzerine, tekzip metninin Rıza Zelyut’un köşesinde yayınlanmasına hükmetti. Kararda, yazıda İHH’nın tüzel kişilik haklarına saldırı niteliğinde ifadeler bulunduğu ve yazının basın özgürlüğü kapsamında eleştiri sınırlarını aştığı kanaatine varıldığı belirtildi. Bu çerçevede cevap ve düzeltme metninin 5187 sayılı yasanın 14. maddesi uyarınca yayınlanmasına hükmedildi. Ancak Zelyut, cevap yazısını, kendi yazısından uzun olduğu gerekçesiyle ilkin yayınlamadı. Oysa kendi yazısı 33 satırdan, cevap yazısı ise 30 satırdan oluşuyordu. Zelyut daha sonra tekzip yazısını yayınladı ama kararı veren hâkim hakkında zehir zemberek bir yazı kaleme aldı. Zelyut’un o yazısının bazı kısımları şöyle (İmla hataları yazara ait):

“İki gündür; bu köşeyi IHH kısaltmasıyla bilinen ve İnsani Yardım Vakfı denilen malum vakfın tekzip yazıları doldurdu. O iki tekzip kararını, bu biçimde veren hâkim Onur Özsaraç, Basın Kanunu’nu çiğnemiştir.

Soruyorum: Sayın Yargıç, ilgilisi olduğu yasayı mı bilmiyor yoksa IHH’cilere şirin gözükmeye mi çalışıyor? Bu tekzip kararlarını ölçüye aykırı biçimde veren bu yargıcı; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet ediyorum.

Bugün ortalıkta Bakire Meryem edasıyla dolaşıp bize uydurup propaganda metnini tekzip diye yollayan IHH’ciler! O yıllarda aleyhinizde, benim yazdığımdan daha ağır yazılar çıkmadı mı?..."

  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin