26 Mayıs 2015 Salı | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Başbakan Davutoğlu Galatasaray'ı kutladı
Hamzaoğlu gözyaşlarını tutamadı!
Melo'dan çılgın şampiyonluk videosu!
O ilde şok! 6 ay karantinaya alındı
Galatasaray'dan TFF'ye flaş başvuru!
Bilal Erdoğan'dan o iddialara sert tepki!
Saadetli başkan AK Parti'ye katıldı!
Bursa'da fabrika yangını!
21 yaşındaki genç kızı doğum kontrol hapı öldürdü!
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

Hastane enfeksiyonu için önlem

Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi nefroloji servisinde görülen Vankomisin Dirençli Enterokok (VRE) enfeksiyonu nedeniyle hastanede çeşitli önlemler alındı.

26.01.2012 15:01Nefroloji servisinde görülen VRE enfeksiyonu nedeniyle bazı odaların kapılarında ''VRE ( ) temas izolasyonu'' yazısı olduğu görüldü. Doktorların odaya girerken kapılarda asılı olan mavi önlükleri giydikleri, odalarda yatan hastalar ve yakınlarının, diğer odalardaki kişilerle görüştürülmediği öğrenildi.

Hastanenin enfeksiyon kontrol komitesi başkanı Prof. Dr. Nazif Elaldı, VRE enfeksiyonunun 1980'li yılların ortalarında tanımlanmış bir bakteri olduğunu söyledi.

Bunun normalde dışkıda bulunan bir bakteri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Elaldı, ''Bizim hastanemizde yaklaşık 2-3 aydan beri zaman zaman bazı kliniklerde bunun izole edildiğini görüyoruz ama bu sadece dışkıdan izolasyondur. Yani bugüne kadar bu bakteri nedeniyle herhangi bir ölüm kaydedilmemiştir. Bazı kliniklerde problem olabilir, bağışıklığı baskılanmış hastaların yattığı kliniklerde zaman zaman kandan kaynaklanan bir hastalık oluşturabiliyor. Kan dolaşımı enfeksiyonu oluşturabiliyor. Hastanemizde şimdiye kadar böyle bir şey olmadı'' diye konuştu.

"BİZ ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK, ALIYORUZ"

Bu bakterinin zaman zaman hastanelerde ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Elaldı, şöyle devam etti: ''Sıklıkla hastaların dışkısında olan dışkı kolonizasyonu kanla ortaya çıkmakta. Bunu kolaylaştıran nedenler var, ya hastanede oluyor bu hastalık, ya da hastane dışında kolonize olup geliyorlar. Kullanılan antibiyotiklere bağlı olarak da bu mikroorganizma baskın hale geliyor. Bunun özelliği dirençli bakteri olması. Bizim hastanemizde zaman zaman birkaç klinikte bu bakterinin olduğunu görüyoruz sadece. Bunlar da dışkı kolonizasyonu şeklinde. Biz önlemlerimizi aldık, alıyoruz. Antibiyotik kullanımını kliniklerde kontrol altına alıyoruz. Yani gereksiz antibiyotiğin kullanılmasını engelliyoruz. Orada bir hastanın dışkısında çıktığı zaman, hastanın dışkı kültürünü mikrobiyoloji laboratuvarına gönderiyoruz. Laboratuvarda izole edildiği zaman da o hasta izole ediliyor. O hastanın odasına girip çıkarken el yıkama, önlük giyme gibi sıkı önlemlerimizi alıyoruz.''

"KORKULACAK BİR DURUM YOK"

Şu anda bazı kliniklerde birkaç vaka olduğunu bildiren Prof. Dr. Elaldı, şunları söyledi: ''Ama sadece kolonize olmuş durumda. Herhangi bir enfeksiyon hastalığı olmuş değil. Herhangi bir ölüme sebep olmuş bir bakteri değil. Bir tek bizim problemimiz de değil. Hastanelerde, kliniklerde zaman zaman olan bir hastalık, yeni bir şey değil. Bir de korkulacak bir problem değil. Bizim enfeksiyon kontrol komitemiz var. Ben enfeksiyon kontrol komitesi başkanıyım şu anda. Korkulacak herhangi bir durum yok, hastanemizde şimdiye kadar 30 civarında bir hastayı izole ettik. Gerekli önlemler alındı. Şu an çok az 3-5 civarında bir hasta kliniklerimizde var. Korkulacak bir durum yok bir salgın değil.''


Bu Haber 1368 kere okunmuştur.
 •     DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  EURO
  BİST
  63.54
  ALTIN
  Hava Durumu
  ISTANBUL   26 / 17
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.