Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
Elde kalan kurbanlıklar ne olacak?

Elde kalan kurbanlıklar ne olacak?

Bakan Eker: EBK, elde kalan kurbanlıkları satın alıp değerlendirecek

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) elde kalan, satılmayan kurbanlıkları satın alıp bunları değerlendireceğini, üreticilerin bu konuda endişe etmemesi gerektiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Finlandiya Tarım ve Ormancılık Bakanı Sirkka Liisa Anttila ile bakanlıkta görüştü.

Eker, konuşmasında, konuk bakan ve beraberindeki heyeti Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB ile müzakerelerde 3 konu başlığının tarımla ilgili olduğunu hatırlatan Eker, gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı politikalarıyla ilgili faslın Haziran ayında açıldığını, diğer başlıkların ise tarım ve kırsal kalkınma ile balıkçılık olduğunu anımsattı. Söz konusu iki fasılla ilgili AB'nin evrensel standartlarıyla uyuşmadığını düşündükleri bir anlayışla siyasi kriterlerin konulduğunu belirten Eker, ''bundan dolayı çok hassas olduklarını'' söyledi. Eker, bu iki faslın müzakereye açılması konusunda diğer konularda olduğu gibi Finlandiya'nın desteğinin önemli olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Finlandiya'nın balıkçılık konusundaki tecrübesini bildiklerini belirten Eker balıkçılık üretici örgütlerinin kurumsal kapasitelerinin artırılması konulu eşleştirme projesi teklifinin kabulünün bu konuda önemli gelişme sağlayacağını ifade etti.

Türk tarımı hakkında bilgi veren Eker, Türkiye'nin 25 milyon hektarın üzerinde tarım alanı işlenen bir ülke olduğunu, 150'den fazla tarımsal ürün yetiştiğini, genel ekonomi içerisinde tarım gelirinin nispi oransal payı düşmekle birlikte mutlak değer itibarıyla Türkiye'nin son 8 yılda üretimini iki kattan fazla artırdığını anlattı.

Bakan Eker, birçok tarımsal ürün açısından dünyada ilk sıralarda olan Türkiye'nin 50 milyar doların üzerinde tarımsal üretim değeriyle dünyada ilk 8 ülke içerisinde yer aldığını kaydetti.

Gelecekte dünya tarımsal üretimine Türkiye'nin katkı potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden Eker, endemik bitki çeşitliği açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunan Türkiye'de kayıtlı 3 bin 900'ün üzerinde endemik bitki türü olduğunu, bütün Avrupa kıtasında 2 bin 400 endemik bitki türü bulunduğunu söyledi. Eker, bu nedenle Türkiye'nin tarımsal üretim konusunda kaydedeceği gelişmelerin küresel olarak bütün coğrafya için önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Eker, Türkiye'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı 58'in üzerinde araştırma enstitüsü bulunduğunu, çeşitli araştırmalar yürütüldüğünü, Türkiye'nin gelecekte daha yüksek kalite ve standartta bir tarımsal üretim faaliyeti gerçekleştirmek için yeterli kapasiteye sahip olduğunu anlattı.

-''TÜRKİYE'NİN AB'YE TAM ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ''-

Finlandiya Tarım ve Ormancılık Bakanı Anttila da Finlandiya'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini desteklediğini söyledi.

Finlandiya'nın birliğe üyelik sürecini anlatan Anttila, üyelik öncesinde Türkiye ile benzer sorunlarla karşılaştıklarını, AB Ekonomik Alanı Anlaşmasını gerçekleştirdiklerini, sürecin kolay olmadığını kaydetti.

Anttila, ''AB oldukça etkili ve profesyonel bir müzakereci'' dedi.

Elindeki dünya haritasında Finlandiya'nın yerini gösteren ve en tarımla ilgilenen en kuzeydeki ülke olduklarını belirten Anttila, iklim açısından Türkiye ile büyük farklılıklar bulunduğunu, tarım faaliyetlerini yürütmenin çok güç olduğunu söyledi.

Anttila, gelecekte daha fazla gıda stokuna ihtiyaç olacağını, bu nedenle şu anda daha fazla üretmek gerektiğini sözlerine ekledi.

-''TELEVİZYONLARDA ANGUS DİYE GÖSTERİLENLERİN YÜZDE 99'U ANGUS DEĞİLDİ''-

Eker, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Kurban Bayramı için ithal edilen Angus cinsi sığırlara ilişkin sorusu üzerine Eker, ''Televizyonda Angus diye gösterilenlerin yüzde 99'u Angus değildi, ya yerliydi ya Hereford'du'' dedi.

Aynı gazetecinin, ''Angus cinsi kurbanlıklara ilgili gösterilmediği ifade ediliyor'' sözleri üzerine Eker, ''Doğru değil'' dedi.

Satılmayan kurbanlıklar konusundaki soruya ise Eker, ''EBK, her sene olduğu gibi, geçen sene de biz yaptık. Elde kalan, satılmayan kurbanlıkları satın alıp bunları değerlendirme cihetine gidecek. Üreticilerimizin bu konuda endişe etmemesi gerekiyor. Daha önceden ilgili arkadaşlarım açıklama yapmışlardı. Bunda bir endişe yok. Biz kurbanlık olarak satılmayan bütün hayvanları EBK da almaya hazırız'' yanıtını verdi.

Fiyatın ne olacağı sorusu üzerine ise Eker, cari fiyattan alınıp, satılacağını, çünkü EBK'nın bunlardan kar etmeden alıp sattığını söyledi.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin