29 Mart 2015 Pazar | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Deniz Seki: Ne güzel dostlar biriktirmişim
Sırrı Süreyya Önder: Roboski'de halk ayakta
Kılıçdaroğlu Gürsel Tekin'in oğluna kız istedi
Fatih Terim'den Hollanda maçı sonrası açıklamalar
Boğaziçi karanlığa gömüldü!
Aile hekimleri için flaş açıklama!
İşte Galatasaray'ın Nihat Doğan kararı!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden o habere yalanlama
Torku Konyaspor Basketbol takımında doping şoku!
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

Elde kalan kurbanlıklar ne olacak?

Bakan Eker: EBK, elde kalan kurbanlıkları satın alıp değerlendirecek

22.11.2010 14:04Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) elde kalan, satılmayan kurbanlıkları satın alıp bunları değerlendireceğini, üreticilerin bu konuda endişe etmemesi gerektiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Finlandiya Tarım ve Ormancılık Bakanı Sirkka Liisa Anttila ile bakanlıkta görüştü.

Eker, konuşmasında, konuk bakan ve beraberindeki heyeti Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB ile müzakerelerde 3 konu başlığının tarımla ilgili olduğunu hatırlatan Eker, gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı politikalarıyla ilgili faslın Haziran ayında açıldığını, diğer başlıkların ise tarım ve kırsal kalkınma ile balıkçılık olduğunu anımsattı. Söz konusu iki fasılla ilgili AB'nin evrensel standartlarıyla uyuşmadığını düşündükleri bir anlayışla siyasi kriterlerin konulduğunu belirten Eker, ''bundan dolayı çok hassas olduklarını'' söyledi. Eker, bu iki faslın müzakereye açılması konusunda diğer konularda olduğu gibi Finlandiya'nın desteğinin önemli olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Finlandiya'nın balıkçılık konusundaki tecrübesini bildiklerini belirten Eker balıkçılık üretici örgütlerinin kurumsal kapasitelerinin artırılması konulu eşleştirme projesi teklifinin kabulünün bu konuda önemli gelişme sağlayacağını ifade etti.

Türk tarımı hakkında bilgi veren Eker, Türkiye'nin 25 milyon hektarın üzerinde tarım alanı işlenen bir ülke olduğunu, 150'den fazla tarımsal ürün yetiştiğini, genel ekonomi içerisinde tarım gelirinin nispi oransal payı düşmekle birlikte mutlak değer itibarıyla Türkiye'nin son 8 yılda üretimini iki kattan fazla artırdığını anlattı.

Bakan Eker, birçok tarımsal ürün açısından dünyada ilk sıralarda olan Türkiye'nin 50 milyar doların üzerinde tarımsal üretim değeriyle dünyada ilk 8 ülke içerisinde yer aldığını kaydetti.

Gelecekte dünya tarımsal üretimine Türkiye'nin katkı potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden Eker, endemik bitki çeşitliği açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunan Türkiye'de kayıtlı 3 bin 900'ün üzerinde endemik bitki türü olduğunu, bütün Avrupa kıtasında 2 bin 400 endemik bitki türü bulunduğunu söyledi. Eker, bu nedenle Türkiye'nin tarımsal üretim konusunda kaydedeceği gelişmelerin küresel olarak bütün coğrafya için önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Eker, Türkiye'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı 58'in üzerinde araştırma enstitüsü bulunduğunu, çeşitli araştırmalar yürütüldüğünü, Türkiye'nin gelecekte daha yüksek kalite ve standartta bir tarımsal üretim faaliyeti gerçekleştirmek için yeterli kapasiteye sahip olduğunu anlattı.

-''TÜRKİYE'NİN AB'YE TAM ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ''-

Finlandiya Tarım ve Ormancılık Bakanı Anttila da Finlandiya'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini desteklediğini söyledi.

Finlandiya'nın birliğe üyelik sürecini anlatan Anttila, üyelik öncesinde Türkiye ile benzer sorunlarla karşılaştıklarını, AB Ekonomik Alanı Anlaşmasını gerçekleştirdiklerini, sürecin kolay olmadığını kaydetti.

Anttila, ''AB oldukça etkili ve profesyonel bir müzakereci'' dedi.

Elindeki dünya haritasında Finlandiya'nın yerini gösteren ve en tarımla ilgilenen en kuzeydeki ülke olduklarını belirten Anttila, iklim açısından Türkiye ile büyük farklılıklar bulunduğunu, tarım faaliyetlerini yürütmenin çok güç olduğunu söyledi.

Anttila, gelecekte daha fazla gıda stokuna ihtiyaç olacağını, bu nedenle şu anda daha fazla üretmek gerektiğini sözlerine ekledi.

-''TELEVİZYONLARDA ANGUS DİYE GÖSTERİLENLERİN YÜZDE 99'U ANGUS DEĞİLDİ''-

Eker, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Kurban Bayramı için ithal edilen Angus cinsi sığırlara ilişkin sorusu üzerine Eker, ''Televizyonda Angus diye gösterilenlerin yüzde 99'u Angus değildi, ya yerliydi ya Hereford'du'' dedi.

Aynı gazetecinin, ''Angus cinsi kurbanlıklara ilgili gösterilmediği ifade ediliyor'' sözleri üzerine Eker, ''Doğru değil'' dedi.

Satılmayan kurbanlıklar konusundaki soruya ise Eker, ''EBK, her sene olduğu gibi, geçen sene de biz yaptık. Elde kalan, satılmayan kurbanlıkları satın alıp bunları değerlendirme cihetine gidecek. Üreticilerimizin bu konuda endişe etmemesi gerekiyor. Daha önceden ilgili arkadaşlarım açıklama yapmışlardı. Bunda bir endişe yok. Biz kurbanlık olarak satılmayan bütün hayvanları EBK da almaya hazırız'' yanıtını verdi.

Fiyatın ne olacağı sorusu üzerine ise Eker, cari fiyattan alınıp, satılacağını, çünkü EBK'nın bunlardan kar etmeden alıp sattığını söyledi.


Bu Haber 1003 kere okunmuştur.
 •     DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  EURO
  BİST
  63.54
  ALTIN
  Hava Durumu
  ISTANBUL   16 / 9
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.