Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT
ATO: Küçük şirketlere ot yolduruyorlar

ATO: Küçük şirketlere ot yolduruyorlar

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), şirketlerin finansmana erişimi araştırmasına göre, küçük şirketlerin kredi kullanması kabus gibi.

ATO'nun firmaların finansman kaynaklarına ulaşım oranlarını ve finansman sağlama sürecinde karşı karşıya kaldıkları sorunları belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği araştırma sonuçlandı. ATO tarafından Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi'ne yaptırılan ''Şirketlerin Finansmana Ulaşımında Karşılaşılan Sıkıntıların Tespiti Araştırması'' kapsamında ATO üyesi bin işyerine uygulanan ankette, şirketlerin yüzde 65'inin son üç yıl içerisinde firma dışından kaynak kullandığı belirlendi.

Araştırmada, finans kuruluşlarının küçük şirketlere daha zor kredi kullandırdığı, şirketlerin finansmana erişiminde bilançolarının gerçek durumu yansıtmaması, öz kaynak yetersizliği, kredi maliyetlerinin yüksekliği, kredi rakamının çok üzerinde ipotek talep edilmesi, fazla prosedür gibi sorunlardan yakınıldığına yer verildi.

Firmaların daha çok mal ve makine ekipman alımı, yeni yatırım ve vadesi gelen borçların geri ödenmesi için finansmana gerek duyduğu tespitine yer verilen araştırmada, şirketlerin banka kredileri dışındaki finansman kaynakları hakkında yeterince bilgiye sahibi olmadığı ortaya kondu.

-EN FAZLA BİLİNEN FİNANSMAN KAYNAĞI BANKA KREDİSİ-

Araştırmada, firmaların yüzde 83'ünün gelecekte firma dışından kaynak kullanmayı planladıkları belirtilirken, yaklaşık yüzde 18'inin ise firma dışından kaynak kullanmayı düşünmediği, firmaların yüzde 59'unun da gelecekte banka kredisi kullanmayı planladıkları ifade edildi.

Firmaların banka kredisi dışındaki kaynakları yeterince kullanmadıklarını ve kullanmayı planlamadıklarını ortaya koyan araştırma, firmaların, leasing ve faktoring hakkında bilgi sahibi olmalarına rağmen bu kaynakları kullanmadıkları, tahvil ihracı ve finansman bonosu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları sonucuna yer verdi.

-KREDİLER KISA VADELİ-

Araştırmanın sonuçlarına göre, firmaların yüzde 3'ü bir yıldan kısa, yüzde 30'u 1-2 yıl arasında, yüzde 27'si 2-3 yıl, yüzde 22'si 3-4 yıl, yüzde 7'si 4-5 yıl vadeli kredi kullanırken, beş yıl ve daha uzun vadeli kredi kullananların oranı ise yüzde 11'de kaldı.

-KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLER-

Firmaların finansman kaynaklarına erişimde karşılaştıkları sorunların başında ''büyük ölçekli işletmelere daha kolay ve ucuz kredi sağlanmasının küçük işletmelerin finansman kaynaklarına ulaşmasını sınırlandırmasını'' gösteren araştırma sonuçlarına göre karşılaşılan diğer zorluklar şu şekilde sıralandı:

''Büyük işletmelere daha kolay ve ucuz kredi verilmesi, kredi maliyetlerinin yüksekliği, kredi başvurularındaki prosedürün fazlalığı, bankaların kredi miktarının çok üzerinde ipotek istemeleri, ucuz ve kolay kredi alma sürecinin yeterince bilinmemesi, faiz oranlarının gelecek dönem için belirsizliği, geçmişteki kayıtlar (banka sicili), öz kaynakların yetersiz bulunması, bankalar kredi kullandırmada isteksiz davranması, şirket bilanço ve gelir tablolarının şirketin gerçek durumunu yansıtmaması.''

-DIŞ FİNANSMAN NE İÇİN KULLANILIYOR?-

Firmaların sağladıkları dış finansmanı öncelikli olarak mal alımı, daha sonra yeni yatırımlar yapmak için kullandıklarına yer verilen araştırmada, ancak firmaların önemli bir bölümünün vadesi gelen borçlarını ödemek için dış finansman kullanımına gittikleri belirlendi.

Şirketlerin banka kredileri dışındaki finansman destekleri hakkında da fazla bilgi sahibi olmadıklarının altı çizilen araştırmada, firmaların, KOSGEB destekleri hakkında bilgi sahibi oldukları bundan halde yeterince yararlanamadıkları, büyük bölümünün ise yatırım teşvikleri, İGEME destekleri, AB proje destekleri, TÜBİTAK destekleri ve Kalkınma Ajansı destekleri gibi finansman desteklerini bilmedikleri ortaya çıktı.

-BANKALARA AİT BULGULAR-

Araştırmada, bankaların şirketlere daha çok kısa vadeli kredi kullandırma eğiliminde oldukları, firmaları kredilendirirken öncelikle cirolarının büyüklüklerine baktıkları ve teminat büyüklüğüne önem verdikleri vurgulandı.

Yıllık satış ve bilanço büyüklükleri arttıkça firmaların daha kolay kredi bulabildiklerini belirleyen araştırma, ancak firmaların önemli bir bölümünün düşük vergi ödemek ve benzeri nedenlerle satış tutarlarını ve bilançosunu düşük göstermelerinin, banka kredilerine olduğu kadar diğer finansman kaynaklarına erişimlerinden de olumsuz etkilediklerine işaret edildi.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin