Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Ozan Ceyhun

2018 yılı Kıbrıs’ta seçim yılı

2017 yılı Kıbrıs'ta nihai çözüm için iyi bir yıl olmadı. 

Türkiye'nin ve KKTC'deki Kıbrıslı Türklerin tüm iyi niyetli çabalarına rağmen Kıbrıs Rum Kesimi yönetimi, tüm tarafların Kıbrıs Sorunu'na çözüm için buluştukları Crans Montana'da 6 Temmuz 2017 gecesi Rum Kesimi'nin bir kez daha çözümü istememesi nedeniyle sabote oldu. Kıbrıslı Türkler, bir kez daha hayal kırıklığına uğradılar. Kıbrıs Rum Kesimi maalesef vaktiyle haksız yere AB üyesi yapıldığından beri “Kıbrıs Cumhuriyeti” adını istismar ederek Kıbrıs'ı tek başına temsil etttiği iddasıyla büyük bir haksızlığı devam ettiriyor. “Kıbrıs'ta çözüm olmadan” bir tarafın AB üyesi yapılması ve aslında en son yapılan “Annan Referandumu'nda” çözümden yana oy kullanan Kıbrıslı Türklerin “cezalandırılması” nedeniyle Kıbrıs Rum Kesimi çözüm için yapıcı bir tavır göstermeye yanaşmıyor. AB üyesi olmanın avantajını kullanarak tüm çözüm çabalarını sabote ediyor.

Kıbrıslı Türkler haksız ambargolara maruz kalmaya devam ederek, Rum Kesimi'nin AB'nin “çifte standartı” nedeniyle Kıbrıslı Türklerin haklarını çiğnemeye devam ediyor.

Örneğin Avrupa Parlamentosu'nda “Kıbrıs Cumhuriyeti” adıyla Kıbrıs Rum Kesimi'nin 6 koltuğu sadece Rum milletvekilleri ile işgal etmesi bile büyük bir adaletsizlik. Oysa bu 6 koltuğun 2'si Kıbrıslı Türklerin hakkı. Ancak bugüne kadar Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türkler için iki milletvekilliği hiç bir zaman ayrılmadı ve hatta Kıbrıslı Türklerin oy vermesi engellendi.

Tüm bunlara AB'nin seyirci kalması ise büyük bir ayıp

İşte bu koşullarda 2018 yılında adanın hem kuzeyinde hem de güneyinde iki seçim var.

İlk seçim KKTC'de! 7 Ocak 2018 Pazar Günü yapılacak erken genel seçimde KKTC Meclisi'nin 50 milletvekili seçilecek. Şu ana kadar yapılan kamuoyu yoklamalarına ve Kuzey Kıbrıslı dostlarım ile gerçekleştirdiğim istişarelere göre hali hazırdaki koalisyon hükümetinin büyük partisi konumunda olan ve Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün başkanı olduğu UBP (Ulusal Birlik Partisi) önde gitmekte. Onu CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) takip etmekte. Ancak bu her iki büyük partinin de tek başlarına hükümet kurma şansı yok. Birbirleriyle de koalisyon yapma konusunda CTP bunu istemediği için bir büyük koalisyon söz konusu olmayacağından özellikle yeni kurularak bu seçime ilk defa katılan yeni partilerin de meclise girerek daha farklı koalisyon hükümetlerinin oluşmasını sağlamaları beklenmekte. HP (Halkın Partisi), TDP (Toplumcu Demokrasi Partisi), DP (Demokrat Parti), YDP (Yeniden Doğuş Partisi), TKP-YG (Toplumcu Kurtuluş Partisi) ve MDP (Milliyetçi Demokrasi Partisi) meclise girmek ve muhtemel bir koalisyonda yer almak için yoğun çaba vermekteler.
Bu seçimlerde AB'yi ilgilendirmesi gereken en önemli detay, Rum Kesimi'ndekinin tam tersine KKTC'de seçime katılan tüm partiler Kıbrıs'ta çözüm için çaba vermeye hazırlar. Bugüne kadar KKTC hükümetlerinde yer alan tüm partiler Kıbrıs'ta çözüm için yoğun çaba veren Türkiye ile birlikte çalıştılar. 8 Ocak 2018 Pazartesi günü hangi parti seçilirse seçilsin ve hangi hükümet kurulursa kurulsun Kıbrıslı Türkler her zaman Kıbrıs'ta çözüm için çalışmaya devam edecekler.

Bu durum 28 Ocak 2018 tarihinde Başkanlık Seçimi'nin ilk turunun yapılacağı Kıbrıs Rum Kesimi'nde tam tersine. Her ne kadar adaylar “çözümden yana” olduklarını söyleseler de onların anladığı çözüm maalesef “lafta kalan” bir çözüm oluyor. 28 Ocak 2018 günü seçimlerde 5 yıldır Kıbrıs'ta çözüm müzakerelerinde Rum Kesimi'ni temsil eden DİSİ (Demokratik Seferberlik Partisi) adayı Nikos Anastasiadis ile yine “çözümden yana” olduğu imajını seçim propagandasında işleyen komünist AKEL adayı Stavros Malas ve DİKO (Demokrat Parti) adayı Nikolas Papadopulos önde gitmekteler. Büyük bir ihtimalle ikinci tura kalacak seçimlerde Anastasiadis kazanan olacak.

Son beş yıldır maalesef Rum Kesimi'nde en başta Ortadoks Kilisesi olmak üzere “Türk düşmanlığını” kışkırtarak çözüm karşıtlığı yapanları ikna edemeyen Anastasiadis'in 2018 yılında ne yapabileceği gerçekten merak konusu.

2018 yılının Şubat ayından itibaren hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs'ta iktidara gelen partiler tekrardan çözüm için kollarını sıvayacaklar. Bu konuda AB'ye büyük bir sorumluluk düşmekte. Şimdiye kadar uyguladığı “çifte standarta” son vermesi şart. Rum Kesimi tarafından tüm çözüm çabalarının sabote olduğunu gören AB'nin buna rağmen Kıbrıslı Türklerin uğradığı haksılıklara seyirci kalması büyük bir hayal kırıklığı yaratmakta. 2018 yılında bu devam etmemeli.

Aynı şekilde Avrupa Parlamentosu'da büyük sorumluluk taşımakta. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren 2019 yılının Mayıs ayında yapılacak olan AP seçimleri hazırlığına başlayacak olan AP, 2019 yılında Kıbrıs için ön görülen 6 milletvekilliğinden 2'sinin Kıbrıslı Türklerin hakkı olduğu gerçeğini görmezden gelmemeli artık. Gerekli önlemleri almalı ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin her türlü anti-demokratik yola başvurarak Kıbrıslı Türklerin iki milletvekili seçebilmelerini engellemesine fırsat vermemeli.

Dileğimiz 2018 yılının Kıbrıs için adil bir çözümün gerçekleşme şansının yakalandığı yıl olması. Bu konuda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler üzerlerine düşeni bugüne kadar olduğu gibi 2018'de de yapacaklardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Siyaset Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin